Oracle okradziony na 0,3 mln USD

Amerykański koncern wytoczył proces irlandzkiej firmie wyspecjalizowanej w regeneracji sprzętu komputerowego proces o nienależyte zabezpieczenie magazynu, w którym przechowywano sprzęt stanowiący własność Oracle. W wyniku serii włamań koncern Oracle stracił sprzęt warty niemal 330 tys. USD.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami firma Multis Group jako jeden z podwykonawców Oracle od 2007 roku świadczyła usługi regeneracji oraz dystrybucji regenerowanego sprzętu Sun Microsystems. Niedawny pozew jest związany z szeregiem włamań do jednego z magazynów Multis Group, w którym przechowywany był sprzęt należący do firmy Oracle. Podczas pierwszego włamania, w czerwcu 2009 roku, skradziono m.in. kilkadziesiąt dysków twardych i procesorów. Zgodnie z zawartą wtedy ugodą właściciel magazynu zobowiązał się przedsięwziąć środki zmierzające do odpowiedniego zabezpieczenia składowanego tam sprzętu. Mimo to w kwietniu 2010 roku doszło do kolejnego włamania. Nieznani sprawcy skradli niemal 1,5 tys. należących do Oracle modułów pamięci RAM. Okazało się, że niezabezpieczone zostały m.in. niektóre okna magazynu. Jednym z nich włamywacze dostali się do magazynu. Wysokość strat oszacowano na ok. 61,5 tys. USD. Z treści pozwu złożonego przez firmę Oracle wynika, że po tym zdarzeniu władze Multis Group zobowiązały się wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia. Niezależnie od tego do kolejnego włamania doszło w maju br. Tym razem łupem złodziei padło m.in. prawie 5 tys. modułów pamięci RAM wartych prawie 270 tys. USD. Wyniki przeprowadzonego dochodzenia potwierdziły, że magazyn, w którym przechowywano sprzęt nadal nie spełniał wymagań bezpieczeństwa określonych w umowie zawartej z firmą Oracle. Najprawdopodobniej sprzęt nie był również ubezpieczony.

Władze koncernu Oracle domagają się m.in. odszkodowania w wysokości niemal 330 tys. USD. Przedstawiciele firmy oskarżonej o zaniedbania do tej pory nie skomentowali zarzutów ze strony kierownictwa Oracle.

Czytaj też:

Skimming to przeżytek, do bankomatu można się włamać przez dial-up

Większość włamywaczy wykorzystuje stare błędy

Utracone dane biznesowe kosztują coraz więcej

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200