Firmy tracą miliardy na nieużywanym, ale wciąż utrzymywanym oprogramowaniu

Z analiz przeprowadzonych na zlecenie firmy HP wynika, że statystycznie ok. 6 proc. środków przeznaczanych na utrzymanie środowisk informatycznych jest marnotrawione. Wynika to głównie z faktu, że z drogich w utrzymaniu, wysoce wyspecjalizowanych systemów sporadycznie korzysta wąskie grono użytkowników.

W skali całej Europy skala strat związanych z kosztami utrzymania wykorzystywanych rzadko lub niewykorzystywanych wcale aplikacji biznesowych ma sięgać nawet 19 mld euro. Zdaniem ekspertów HP w firmach często brakuje jednak fundamentalnej wiedzy na temat oprogramowania wykorzystywanego w poszczególnych komórkach organizacyjnych. Największym problemem są leciwe systemy wyspowe dedykowane obsłudze relatywnie małych wycinków procesów biznesowych. Co ciekawe trzech na czterech (76 proc.) ankietowanych szefów IT jest w pełni świadomych, że część środków przeznaczanych na utrzymanie systemów biznesowych jest marnotrawiona. Jednocześnie nadmierny i niekontrolowany wzrost liczby wykorzystywanych aplikacji za istotny problem uznaje statystycznie tylko co drugi (58 proc.) szef departamentu IT. “Środki przeznaczane na utrzymanie status quo w zakresie korporacyjnych środowisk aplikacyjnych wzrastają z roku na rok nawet pomimo nacisków na zmianę proporcji wykorzystania budżetów IT pod kątem wydatkowania większych środków na innowacje" - mówi Stuart Bladen, wiceprezes działu HP Enterprise Services. Odpowiedzią na ten problem mają być m.in. regularne działania zmierzające do oceny rzeczywistej przydatności oraz stopnia wykorzystania wysoce wyspecjalizowanych i przestarzałych aplikacji oraz dążenie do standaryzacji systemów informatycznych.

Czytaj też:

Gartner: W 2011 Europa będzie inwestować w IT

Firmy mają za dużo różnych systemów bazodanowych

Dwie trzecie firm nie ma żadnej strategii w zakresie rozwiązań mobilnych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200