Motorola odpowiada pozwem na pozew Microsoftu

Zgodnie z treścią pozwu koncern z Redmond miał bezprawnie wykorzystać opatentowane przez firmę Motorola rozwiązania technologiczne m.in. w oprogramowaniu Windows Live i Microsoft Exchange oraz aplikacjach takich jak Messenger i Outlook. Chronione prawnie technologie Motoroli miały również znaleźć zastosowanie w konsoli Xbox.

Przedstawiciele wyspecjalizowanej w rozwiązaniach mobilnych spółki zależnej koncernu Motorola oskarżyli firmę Microsoft o naruszenie 16 patentów związanych m.in. architekturą oprogramowania, kodowaniem strumieni wideo, obsługą wiadomości tekstowych oraz obsługą sieci bezprzewodowych. W treści oficjalnego pozwu jako produkty naruszające prawa patentowe Motoroli z nazwy wymieniono m.in. oprogramowanie Windows Live, Microsoft Exchange, Messenger i Outlook, platformę Windows Marketplace i wyszukiwarkę Bing. Koncern z Redmond miał również bezprawnie wykorzystać technologie Motoroli w oprogramowaniu dedykowanym dla urządzeń mobilnych. Władze koncernu Motorola domagają się m.in. odszkodowania finansowego oraz usunięcia wspomnianych rozwiązań technicznych z produktów firmy Microsoft. Przedstawiciele koncernu Microsoft twierdzą natomiast, że zarzuty są bezpodstawne. Co ciekawe, oficjalny pozew przeciwko firmie Microsoft zgłoszono dzień po tym, jak władze koncernu zarzuciły firmie Motorola zawyżanie opłat licencyjnych związanych z niektórymi technologiami objętymi pozwem. Zgodnie z oficjalnymi informacjami rozwiązania te wykorzystywane są m.in. w konsoli Xbox.

Warto dodać, że w październiku br. władze koncernu Microsoft oskarżyły firmę Motorola o nielegalne wykorzystanie mechanizmów synchronizacji za pomocą oprogramowania Microsoft Exchange ActiveSync w telefonach opartych na platformie Android. Trzy dni później przedstawiciele Motoroli oskarżyli firmę Apple o naruszenie 18 patentów. Zgodnie z zarzutami chronione technologie mają być bezprawnie wykorzystywane w całej gamie produktów Apple. Analitycy zauważają natomiast, że wzrost liczby związanych z patentami technologicznymi procesów sądowych, w jakie angażują się producenci urządzeń mobilnych jest próbą ochrony własnych pozycji rynkowych w obliczu rosnącego udziału rynkowego terminali opartych na środowisku Google Android.

Czytaj też:

Co czwarta komórka sprzedana w 2013 roku będzie smartfonem

Nokia przejmuje odpowiedzialność za rozwój Symbiana

Dwie trzecie firm nie ma żadnej strategii w zakresie rozwiązań mobilnych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200