Urządzenia analityczne oparte na rozwiązaniach SAP jeszcze w tym roku

Na listopad planowana jest premiera urządzeń SAP High-Performance Analytic Appliance. Zapowiedziane rozwiązania będą bazować na sprzęcie firm takich jak HP i IBM oraz rozwijanych przez niemiecki koncern dedykowanych dla przetwarzania analitycznego rozwiązaniach aplikacyjnych.

Wedle zapowiedzi pierwsze urządzenia SAP High-Performance Analytic Appliance (HANA) trafią do wybranych klientów już w przyszłym miesiącu. Rozwiązania będą opierać się na mechanizmach przetwarzania danych bezpośrednio w pamięci operacyjnej. Przedstawiciele kierownictwa SAP zapowiedzieli zamiar stworzenia własnych rozwiązań z zakresu analityki in-memory wiosną br. Wedle wcześniejszych zapowiedzi rozwiązanie analityczne SAP ma wykorzystywać umiejscowioną w pamięci operacyjnej bazę relacyjną działającą synchronicznie wobec bazy transakcyjnej. Rozwiązania technologiczne zapowiadane przez SAP mają charakteryzować się m.in. wysoką wydajnością w zakresie przetwarzania zapytań OLAP. Mechanizmy analityczne wykorzystywane w ramach urządzeń SAP HANA mają również dysponować rozbudowanymi możliwościami w zakresie integracji z innymi systemami klasy Business Intelligence. Wedle zapowiedzi stosowne interfejsy integracyjne będą wykorzystywać najpopularniejsze języki zapytań - m.in. SQL i MDX.

Przedstawiciele SAP zapowiadają również zamiar stworzenia szeregu aplikacji wykorzystujących możliwości rozwiązań HANA do przetwarzania specyficznych rodzajów danych. Jednym z nich ma być oprogramowanie przeznaczone do analizowania danych pochodzących z tzw. inteligentnych liczników wykorzystywanych do monitorowania zużycia mediów. Dotychczas nie ujawniono żadnych szczegółowych informacji na temat ewentualnej optymalizacji systemów SAP HANA pod kątem oferowanych przez niemiecki koncern rozwiązań klasy Business Intelligence. Władze niemieckiego koncernu mają jednak nadzieję, że systemy HANA będą często wykorzystywane wraz z oprogramowaniem SAP Business Objects w zakresie raportowania i wizualizacji.

Warto dodać, że współpracę nad rozwojem urządzeń SAP HANA angażują się kolejni producenci rozwiązań sprzętowych. Niemiecki koncern ma bowiem zamiar stworzenia całego ekosystemu rozwiązań i technologii usprawniających przetwarzanie danych pod kątem analiz biznesowych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że do grona firm uczestniczących w projekcie HANA dołączyły firmy Cisco, Intel i Fujitsu. Jednocześnie przedstawiciele SAP nie wykluczają, że w przyszłości na rynek trafią również urządzenia oparte na układach firmy AMD. Nie jest jednak planowane wsparcie dla rozwijanej przez firmę Oracle linii układów SPARC. Szczegółowych informacji na temat cen zapowiadanych urządzeń nie podano.

Można spodziewać się, że rozwiązania zapowiadane przez SAP będą bardziej otwarte od systemów linii Oracle Exadata. “Heterogeniczność nie wyklucza wysokiej wydajności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oferować niesamowicie wydajne rozwiązania oparte na sprzęcie różnych producentów" - zapewnia Vishal Sikka, dyrektor ds. technologii w SAP. Nie ukrywa on, że rozwiązania znane obecnie pod nazwą HANA będą konkurencyjne wobec produktów Oracle Exadata. Najpewniej będą również przeznaczone dla nieco innego segmentu rynkowego. Jednocześnie, o ile SAP planuje współpracować z coraz szerszym gronem dostawców technologii IT, tak Oracle od momentu przejęcia firmy Sun Microsystems stara się samodzielnie rozwijać stosowne technologie. Strategia Oracle, w odróżnieniu od działań podejmowanych przez SAP, zakłada również bardzo ścisłą integrację, optymalizację i specjalizację rozwiązań składających się na poszczególne maszyny linii Exadata i Exalogic. Warto dodać, że wprowadzone na rynek dwa lata temu rozwiązania łączące sprzęt i odpowiednio zoptymalizowane rozwiązania aplikacyjne z roku na rok stają się coraz istotniejszym źródłem przychodów firmy Oracle. We wrześniu analitycy oszacowali skumulowane wpływy Oracle z tytułu sprzedaży rozwiązań linii Exadata na 1 mld USD.

Czytaj też:

SAP ujawnia swoje zamiary wobec Sybase

Gartner ostrzega przed powstającymi superdostawcami

IBM kupuje dostawcę rozwiązań analitycznych - Netezza

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200