ZUS szykuje się do dywersyfikacji w zakresie IT

ZUS chce urynkowienia i uniezależnienia własnego środowiska IT od konkretnych dostawców. Istotnym krokiem w tym kierunku ma być zawarcie nowych kontraktów z Asseco na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. ZUS chce również czerpać z doświadczeń instytucji finansowych m.in. w zakresie bankowości elektronicznej.

Podpisane w miniony piątek (8 października) dwa nowe kontrakty z Asseco mają wyznaczać nowy rozdział w historii rozwoju KSI i pozwalać na urynkowienie systemu. Warta 403,2 mln zł umowa na eksploatację KSI to odbicie pierwszej umowy na budowę systemu oraz wszystkich, następujących kolejno aneksów. Nowa umowa oznacza m.in. przejście na system zadaniowy. W odróżnieniu od kontraktu obowiązującego od 1997 roku, definiuje ona m.in. sposób mierzenia jakości realizowanych usług i metodę ustalania wysokości wynagrodzenia dla Asseco za wykonane usługi, zależnie od ich jakości oraz zasady naliczania kar umownych.

Kontrakt definiuje również m.in. kwestie przekazania ZUS praw autorskich do systemu i wszelkich, wprowadzanych w nim modyfikacji. ZUS stał się też wyłącznym właścicielem kodów źródłowych platformy KSI. Według przedstawicieli ZUS daje to możliwość dywersyfikacji usług związanych z utrzymaniem i rozwojem KSI. "Teraz każdorazowo zmieniając oprogramowanie automatycznie stajemy się właścicielem kodów źródłowych. Znikają obiektywne przyczyny, które powodowały, że nie mogliśmy zorganizować postępowania otwartego na prace modernizacyjne systemu" - mówi Dariusz Śpiewak. ZUS zyskał również możliwość wyłączenia z umowy poszczególnych obszarów funkcjonalnych KSI w celu zastąpienia ich innymi rozwiązaniami. Pierwszym takim obszarem ma być funkcjonalność finansowo-księgowa, którą docelowo zastąpi system SAP. "W perspektywie trzech lat jest wyłączenie kolejnych modułów i zastępowanie ich rozwiązaniami wybieranymi w drodze otwartych przetargów. Pozwoli to na dalszą optymalizację kosztów utrzymania KSI" - podkreśla Dariusz Śpiewak.

Z kolei umowa na modyfikację i rozbudowę oprogramowania Kompleksowego Systemu Informatycznego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych została wyceniona na kwotę 249,2 mln zł. Zgodnie z jej zapisami Asseco będzie wykonywało modyfikacje oprogramowania KSI m.in. pod kątem zmian przepisów prawnych. Projekty realizowane na podstawie odrębnych zleceń będą dotyczyć m.in. przygotowania systemu na obsługę rent kapitałowych, integracji z systemami OFE i rozwiązaniami Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, a także dostosowań wynikających z obsługi świadczeń obsługiwanych dziś za pomocą innych rozwiązań informatycznych ZUS - m.in. systemów obsługiwanych przez ZETO. Obie umowy zawarto na okres trzech lat. Ten czas ZUS chce wykorzystać na przygotowanie organizacji i systemu KSI na planowane zmiany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200