Co mogą osiągnąć uczestnicy olimpiad informatycznych

Z prof. Krzysztofem Diksem, dyrektorem Instytutu Informatyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej rozmawiamy o - organizowanej od 18 lat - Olimpiadzie Informatycznej.

Co mogą osiągnąć uczestnicy olimpiad informatycznych

Jakie są początki Olimpiady Informatycznej?

Zaczęło się od Krajowego Konkursu Informatycznego rozgrywanego w latach 1990/91 - 1992/93. Olimpiada Informatyczna została powołana 10 grudnia 1993 przez Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, którym kierował wówczas pan prof. Maciej Sysło. Pierwszym przewodniczącym Olimpiady został dr hab. Stanisław Waligórski z Uniwersytetu Warszawskiego. Od początku Olimpiada ściśle współpracowała z najlepszymi uczelniami informatycznymi w kraju.

Maciej Popowicz i inni twórcy NaszejKlasy.pl to finaliści Olimpiady Informatycznej. Podobnie Marek Futrega, twórca serwisu Kurnik.pl. Z kolei Andrzej Gąsienica-Samek, trzykrotny zwycięzca Olimpiady, przez pewien czas pracujący w Comarch, teraz rozwija własną firmę. W 2009 r. zaś w grupie sześciu zwycięzców londyńskiego konkursu dla "startupów" znalazł się projekt Codility.com oferujący aplikację do zdalnej, automatycznej oceny poziomu umiejętności programistów w procesie rekrutacji.

Kto może wziąć udział w Olimpiadzie Informatycznej? Pytam, bo w Polsce odbywają się też Olimpiada dla Gimnazjalistów, Potyczki Algorytmiczne, oraz wiele innych zawodów informatycznych.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Olimpiada jest przeznaczona dla uczniów szkół średnich, ale mogą i biorą w niej udział - za zgodą Komitetu Głównego - także gimnazjaliści. Całkiem nieźle zresztą się spisują. Olimpiada Informatyczna jest olimpiadą przedmiotową o takim samym statusie jak olimpiady matematyczna, fizyczna, chemiczna, i inne organizowane pod egidą Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czy są jakieś wyróżniające się szkoły?

Na pewno trzeba wymienić III LO im. Marynarki Wojennej z Gdyni, gdzie informatyki uczy wybitny nauczyciel i popularyzator informatyki, pan Ryszard Szubartowski. Druga wyróżniająca się szkoła to V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, a w niej pan Andrzej Dyrek. W Warszawie zaś jest to XIV LO im. Stanisława Staszica. W ostatnim czasie wyróżnia się także I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, gdzie młodzieżą zainteresowaną informatyką opiekuje się pan Ireneusz Bujnowski. Adrian Jaskółka z Białegostoku to zwycięzca tegorocznego finału Olimpiady Informatycznej. Swoje umiejętności potwierdził na XXII Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej, która w tym roku miała miejsce w Waterloo w Kanadzie, gdzie zajął trzecie miejsce w świecie. Jeśli zaś popatrzeć na miasta, to należy wymienić jeszcze szkoły w Toruniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Wrocławiu i Katowicach.

Na czym polega sukces nauczycieli?

Potrafią wzbudzić zainteresowanie przedmiotem. Należy to szczególnie podkreślić, ponieważ z informatyką jest trudniej niż z innymi przedmiotami. Z innymi przedmiotami uczniowie spotykają się od początku szkoły, natomiast z tym przedmiotem znacznie później. Tymczasem Olimpiada wymaga między innymi umiejętności programowania, znajomości środowiska programistycznego, wiedzy z podstaw informatyki, matematyki, a w szczególności z algorytmiki. Te rzeczy są trudne i rzadko dobrze nauczane w szkole. Najlepsi nauczyciele potrafią jednak skupić wokół siebie uczniów zainteresowanych tym przedmiotem. Potrafią ich zachęcić, dostarczyć odpowiednią literaturę i zadania do rozwiązania. Ciągle stymulują ich zainteresowanie. W przeciwnym razie uczeń szybko by się zniechęcił. Do finału docierają już jednak przede wszystkim osoby, które wkładają dodatkowo dużo pracy własnej. Nie każdy nauczyciel potrafi bowiem rozwiązać zadania z Olimpiady Informatycznej, ale też nie musi - powinien wyławiać talenty i wskazywać im właściwą drogę rozwoju.

Jakie języki programowania są najbardziej popularne wśród licealistów?

Najłatwiej młodym ludziom jest nauczyć się Pascala. Finaliści Olimpiady przesiadają się już jednak na C++, tym bardziej, że mogą korzystać z biblioteki STL z zaimplementowanymi podstawowymi strukturami danych i algorytmami. Znajomość tej biblioteki znakomicie przyspiesza pisanie zwartych i poprawnych programów. Język ten jest jednak trudny i łatwo popełnić błąd. Z kolei na poziomie gimnazjum uczniowie często uczą się Logo, skądinąd świetny język edukacyjny. Wielu uczestników Olimpiady poza zawodami próbuje także sił w innych językach, np. w Javie. Olimpiada próbowała wspierać Javę jako język zawodów, ale zainteresowanie nim było bardzo małe.

Jaki jest cel organizowania Olimpiady Informatycznej?

Przede wszystkim popularyzacja informatyki i wyławianie talentów, poprzez dostarczanie wyzywających intelektualnie i stymulujących do nauki zadań do rozwiązania. Udział w Olimpiadzie wymaga samodyscypliny, pracowitości, zdolności samo-uczenia się. Najlepsi muszą rozwiązać setki zadań. To jak w sporcie - można mieć predyspozycje do biegu na 100 metrów, ale bez treningu mistrzostwa się nie osiągnie.

Więcej o - współorganizowanej przez Asseco Poland - XVIII Olimpiadzie Informatycznej na stronie main.edu.pl. Computerworld został partnerem medialnym tegorocznej olimpiady.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200