Śląskie uczelnie stawiają na e-usługi

Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Biblioteki Głównej Akademii Ekonomicznej w Katowicach podpisały kolejne umowy związane z prowadzonym projektem budowy Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Dzięki niemu księgozbiór ma być identyfikowany za pomocą etykiety chipowej w technologii radiowej RFID a studenci będą mogli zamawiać książki przez Internet.

Głównym celem projektu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, prowadzonego wspólnie przez Uniwersytet Śląski oraz Akademię Ekonomiczną w Katowicach, jest uruchomienie nowoczesnej biblioteki naukowej, która połączy zasoby bibliotek obu uczelni.

Zostaną zbudowane tzw. biblioteki hybrydowej, w której równolegle udostępniane będą wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika, na jakim się znajdują (książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne i multimedialne).

Poszczególne pozycje księgozbioru będą docelowo identyfikowane za pomocą etykiety chipowej w technologii radiowej RFID. Zastosowanie tej technologii w bibliotekach umożliwia automatyzację ich pracy, w szczególności procesu wypożyczenia i zwrotu dokumentu (bez udziału bibliotekarza), a także zabezpieczenie zbiorów przed nieuprawnionym ich wyniesieniem z biblioteki.

Ponadto zostaną udostępnione czytelnikom e-usługi, dzięki którym będą mogli oni przez Internet wyszukiwać pozycje, zamawiać i rezerwować dokumenty, prolongować terminy zwrotu, otrzymywać informacje o dostępności dokumentu, komunikować się z biblioteką.

Łączna kwota podpisanych kontraktów wynosi 3,03 mln zł brutto. Wykonawcą została firma Max Elektronik, spółka zależna Sygnity.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200