Konsolidacja na rynku wideokonferencji

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy doszło do istotnych zmian na rynku wideokonferencji. Pod koniec kwietnia br. Cisco ogłosiło, że finalizuje przejęcie koncernu Tandberg (za 3,4 mld USD), stając się tym samym jednym z głównych rozgrywających na rynku wideokonferencji. W drugiej połowie maja br. firmy Polycom, HP, Juniper Networks, Microsoft oraz Logitech/LifeSize poinformowały o powołaniu forum UCIF (Unified Communications Interoperability Forum), które ma zajmować się opracowywaniem rozwiązań opartych na standardach interoperacyjnych.

Pomimo że producentów rozwijających systemy wideokonferencyjne jest kilkunastu, to do najważniejszych graczy należą: Cisco (Tandberg), HP i Polycom. Wśród pozostałych wymienić należy: Digital Video Enterprises (DVE), FedEx Kinko, Logitech (LifeSize Communications), Radvision, Sony, Telanetix, Teleportel (Telepresence Tech), Teliris.

W marcu br. spółka Polycom podpisała globalną umowę z HP na dostarczanie rozwiązań z zakresu komunikacji wizualnej. W jej ramach HP zobowiązane jest do sprzedawania pełnego asortymentu produktów Polycom za pośrednictwem swojej bazy dystrybutorskiej. Przedstawiciele firm poinformowali również o zapewnieniu kompatybilności między rozwiązaniami telepresence i wideokonferencyjnymi Polycom a systemem telepresence HP (Halo). Spółka Polycom zawarła także strategiczne partnerstwo z Juniper Networks, którego celem jest poprawa jakości usług telepresence i wideokonferencyjnych oraz umocnienie swojej pozycji na rynku wobec ekspansywnie nastawionego Cisco (Tandberg).

Zobacz również:

  • AI od Google tworzy trójwymiarowe obrazy ludzi
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Po przejęciu Tandberga w ofercie Cisco znajdą się nie tylko najdroższe systemy telepresence (CTS-3000, CTS-1000), ale i cała gama rozwiązań Tandberg dla małych i średnich firm (np. Quick Set C20/C20plus).

Firmy Polycom, HP, Juniper Networks, Microsoft oraz Logitech/LifeSize 24 maja br. poinformowały o wspólnym przedsięwzięciu, jakim jest założenie forum o nazwie Unified Communications Interoperability Forum (UCIF), które ma propagować ideę otwartych rozwiązań Unified Communications (UC). Celem UCIF jest dostarczanie opartych na standardach interoperacyjnych urządzeń i oprogramowania UC pochodzącego od różnych producentów i dostawców, instalowanego w przedsiębiorstwach i u dostawców usług.

Forum UCIF ma wykorzystywać istniejące standardy branżowe, jak również zajmować się opracowywaniem nowych, w celu wyeliminowania luk między obecnymi protokołami a szeroko pojętą interoperacyjnością. Członkowstwo w forum UCIF jest otwarte dla wszystkich dostawców urządzeń i oprogramowania, dostawców usług oraz operatorów sieciowych (więcej o UCIF: www.ucif.org).

Do grona dostawców rozwiązań audiowizualnych dla firm dołączyła spółka Logitech, kojarzona do tej pory z produkcją urządzeń peryferyjnych dla komputerów i szeroko pojętą branżą multimediów. Za 405 mln USD firma przejęła spółkę LifeSize Communications, specjalizującą się w dostarczaniu systemów wideokonferencyjnych wysokiej rozdzielczości. Dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw jest to dobra wiadomość, ponieważ na rynku mogą pojawić się znane produkty LifeSize (m.in. systemy Express 220, Passport), wzbogacone pomysłami doświadczonych specjalistów Logitecha.

Z punktu widzenia rozwoju rynku wideokonferencji istotnym wydarzeniem było podpisanie przez LifeSize (Logitech), Tandberg i Radvision umowy licencyjnej na wykorzystanie protokołu TIP (Telepresence Interoperability Protocol) firmy Cisco. Koncern chce w ten sposób zachęcić producentów do tworzenia własnych dodatków do platformy Cisco TelePresence. Przedstawiciele firmy, tuż po przejęciu Tandberga, poinformowali, że TIP zostanie przekazany organizacji IMTC (International Multimedia Teleconferencing Consortium) lub innej niezależnej organizacji branżowej, żeby ułatwić opracowywanie zgodnych rozwiązań. Aby przyspieszyć rozwój rozwiązań z zakresu teleobecności, Cisco rozpoczyna także prace nad projektem TIP Open Source. Opublikowanie bibliotek opartych na otwartym kodzie źródłowym ma nastąpić do 1 lipca 2010 r.

O rozwiązaniach wideokonferencyjnych dla małych i średnich firm czytaj w czerwcowym numerze miesięcznika "NetWorld".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200