Firmy mało innowacyjne tracą i są mało elastyczne

Jak wynika z badania przeprowadzone przez firmę HP, ponad połowa polskich firm boryka się z problemem "blokady innowacyjności" - dział IT nie może wprowadzać innowacji biznesowych, gdyż większość budżetu pochłaniają koszty związane z eksploatacją istniejącego środowiska. Skutkuje to m.in. trudnością w konkurowaniu z innymi firmami i wymiernymi stratami biznesowymi.

Ponad 70% badanych dyrektorów odpowiedzialnych za działalność biznesową i szefów działów IT przyznało, że nie są w stanie zainwestować w nowe technologie i dostosować się do zmieniających się potrzeb biznesowych. W badanych firmach 40% bieżącego budżetu było bowiem przeznaczone na utrzymanie systemów o znaczeniu krytycznym, 30% na starsze systemy, a jedynie kolejne 30% na inicjatywy związane z nowymi technologiami.

Dlaczego firmom tak trudno inwestować w innowacje? Osoby odpowiedzialne za kierowanie działalnością przedsiębiorstwa mówią, że wynika to z obawy o stan gospodarki, zbyt dużych nakładów budżetowych poświęcanych na bieżącą eksploatację oraz trudności związane z pomiarem skuteczności wprowadzanych innowacji. Z kolei dyrektorzy działów IT częściej wspominają o ryzyku biznesowym wiążącym się z wdrażaniem innowacji.

Bez względu jednak na powody "blokady innowacyjności" skutki jakie odczuwają firmy z powodu zaniechania wdrażania innowacji w firmie są poważne. 95% ankietowanych uznało, że blokada skutkuje w ich firmach wymiernymi stratami biznesowymi, 91% osób uważa, że kosztem blokowania rozwoju innowacyjności są nadmierne nakłady pracy, 73% uważa, że blokada innowacyjności uniemożliwia osiągnięcie prawdziwej elastyczności w działaniu firmy, a prawie 60% uznało, że hamowanie rozwoju innowacyjności utrudnia przedsiębiorstwom dotrzymanie kroku konkurencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200