SAP kupuje Sybase za 5,8 mld USD w gotówce

Sybase jest producentem baz danych, rozwiązań mobilnych i systemów analitycznych i Business Intelligence. Transakcja ta zapewne zaostrzy walkę SAP z Oracle. To także zapewnie odpowiedź SAP na serię ostatnich przejęć Oracle, w tym ostatniego - Sun Microsystems.

Czytaj także:

Jak Oracle "wykorzysta" Javę?

Czy zmiana właściciela Javy wpłynie na jej rozwój? Jak zmieni się układ sił na rynku? Co zrobią konkurenci - Oracle, IBM, SAP - którzy w oparciu o tę technologię tworzą swoje rozwiązania?

Przełom w procesie SAP i Oracle

Oracle może żądać rekompensaty finansowe za korzyści utracone w wyniku działalności spółki należącej do SAP. Wysokość odszkodowania ma być uzależniona od rzeczywistej wartości rynkowej usług wsparcia Oracle.

Związek Oracle i Sun zawarty

Po trwających niemal rok staraniach Oracle wreszcie zamknął transakcję przejęcia Sun Microsystems. Amerykański gigant konsekwentnie realizuje swój plan podboju rynku, a grono firm, które mogą konkurować z Oracle systematycznie się kurczy.

Zaoferowana przez SAP cena 65 USD za akcję jest o 44 proc. wyższa od średniej wartości akcji Sybase w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Rada Nadzorcza Sybase - podczas anonimowego głosowania - opowiedziała się za fuzją obu firm. Obecnie SAP będzie musiał jedynie zdobyć zgody urzędów antymonopolowych, zwłaszcza amerykańskiego i unijnego.

Przejęcie Sybase znacząco zwiększy portfolio produktów SAP, które dotychczas koncentrowały się głównie na systemach klasy ERP (Enterprise Resource Planning), rozbudowanych o BI po przejęciu firmy Business Objects. Jak komentuje analityk z Altimeter Group, dla SAP szczególnie ważne będą rozwiązania mobilne oraz bazy danych IMDB (in-memory database). SAP także pracował nad rozwiązaniami IMDB.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl

Te ostatnie technologie są także w kręgu zainteresowań Hasso Plattner, założyciela SAP. Uważa on, że zmienią one rynek aplikacji zwiększając znacząco szybkość ich działania dlatego, że nie będą korzystać ze "starego typu" baz danych, które muszą zapisywać i odczytywać dane z dysku. Co znacznie spowalnia szybkość dostępu do informacji.

SAP podpisał umowę o partnerstwie z Sybase w marcu 2009 r. Dotyczyło ono współpracy przy aplikacji mobilnych. Nieco gorzej rozwijała się ona dotąd jeśli chodzi o bazy danych. Niewiele aplikacji SAP opartych jest bowiem na rozwiązaniach Sybase. Spowodowane to było głównie problemem z kompatybilnością w przypadku starszych wersji systemów ERP SAP-a. Wygrywał na tym polu Oracle, który jednocześnie konkurował z SAP na rynku aplikacji wspomagających zarządzanie. Fuzja z Sybase może doprowadzić do odwrócenia sytuacji…

Fuzja SAP z Sybase spowoduje zapewne także zmianę strategii współpracy z niektórymi partnerami tej firmy, jak Research In Motion.

Wkrótce na Computerworld.pl napiszemy więcej o fuzji SAP z Sybase i jej konsekwencjach dla rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200