Przyszłość MySQL wg Oracle

Oracle chce inwestować w rozwój platformy MySQL i wykorzystać jej możliwości do rozwoju własnej oferty oraz zdobycia nowych sektorów rynku. Oprogramowanie będzie rozwijane na dotychczasowych zasadach.

Przejęciu firmy Sun Microsystems przez koncern Oracle towarzyszyły obawy o przyszłość bazy MySQL. Obawiano się, że skoro Oracle ma w ofercie własne rozwiązania bazodanowe, to wcale niekoniecznie musi być zainteresowany rozwijaniem "otwartego" konkurenta. Jednak podczas konferencji O'Reilly MySQL Conference przedstawiciele Oracle po raz kolejny wyrazili chęć inwestowania w rozwój tego produktu. "MySQL ma pewne cechy, których nie znajdziemy w produktach Oracle. Jest niewielki, łatwy do zainstalowania i wdrożenia. Co więcej - dzięki temu, że jest niezbyt skomplikowany, początkujący developerzy nie mają z nim problemów" - mówi Edward Screven, główny architekt oprogramowania Oracle. Dodaje przy tym, że Oracle dysponując bazą MySQL może działać w sektorach rynku, do których nie docierał ze swoim sztandarowym produktem bazodanowym. "Sukces i stabilny rozwój MySQL jest dla nas istotny ze względów biznesowych. Dlatego też zamierzamy wciąż inwestować w tę platformę - to jedyny sposób na osiągnięcie naszych celów" - twierdzi Edward Screven.

Oprogramowanie będzie rozwijane na dotychczasowych zasadach. "Nie przewidujemy żadnych drastycznych kroków - baza będzie się rozwijać i zachowamy podział na wydania komercyjne i bezpłatne, tak jak odbywało się to, gdy odpowiadały za nią fimy MySQL, czy Sun. Sądzę, że wszystkie kluczowe funkcje będą pojawiały się również w wersji bezpłatnej. Edycja komercyjna zawierać będzie dodatkowe raczej narzędzia, związane z monitoringiem, czy backupem" -zapewnia Edward Screven. Przedstawiciel Oracle kilkakrotnie podkreślał, że MySQL jest istotnym elementem oferty Oracle i że firma zamierza na nim zarabiać. Edward Screven podkreślił również istotną rolę wydania "community" - tłumaczył, że jest to świetna propozycja dla początkujących developerów. Oracle prawdopodobnie liczy na to, że użytkownicy tej wersji z czasem - wraz z rozwijaniem się ich projektów - pomyślą o migracji do bardziej złożonych produktów.

Edward Screven twierdzi również, że Oracle osiąga zadowalające rezultaty w pracach nad MySQL. Z jego słów wynika, że dzięki połączeniu zespołów pracujących nad MySQL oraz InnoDB udało się o 35 proc. zwiększyć wydajność open-source'owej bazy danych podczas jednoczesnego obsługiwania setek zapytań. Przedstawiciel Oracle zapowiedział też, że kolejna wersja MySQL będzie bardziej wydajna. Skoordynowane zostaną też cykle rozwoju bazy MySQL i mechanizmów przetwarzania transakcji InnoDB. "Jednym z problemów był do tej pory fakt, iż cykle rozwoju InnoDB i MySQL nie były skoordynowane - to stale zmuszało nas do wprowadzania poprawek i nowych funkcji do gotowego produktu" - mówi Edward Screven. Warto wspomnieć, że Oracle kupił fińską firmę Innobase już w 2005 r - wiele mówiło się wtedy, że kolejnym krokiem koncernu powinno być wykupienie MySQL.

Główny architekt oprogramowania Oracle zapowiedział, że z większości nowych funkcji bazy będą mogli korzystać zarówno użytkownicy wydania komercyjnego, jak i wersji bezpłatnej. Podkreślił jednak, że niektóre narzędzia występowały będą jedynie w wydaniu komercyjnym. Mowa tu m.in. o rozwiązaniu Hot Backup, które do niedawna oferowane było jako oddzielny produkt. Teraz aplikacja zostanie włączona do komercyjnej wersji MySQL.

Czytaj też:

Oracle obiecuje dbać o MySQL

Francuski producent systemów ERP daje 1 euro za bazę MySQL

Nowe środowisko programistyczne Software AG

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200