Najlepsi stawiają na przywództwo

Jak wynika z badania przywództwa Top Companies for Leaders przeprowadzonego przez Hewitt Associates, firmy przyjazne liderom pracują nad rozwijaniem potencjału przywódczego w swoich organizacjach bez względu na warunki ekonomiczne. Umiejętnie łączą one rozwój przywództwa ze strategią biznesową i jasno definiują, które stanowiska i doświadczenia są kluczowe dla sukcesu organizacji.

Badanie wykazało, że dla firm przyjaznych liderom przywództwo ma najwyższy priorytet i jest silnie związane ze strategią biznesową. Firmy te jasno definiują, które stanowiska i doświadczenia są kluczowe dla sukcesu organizacji, co pozwala im na budowę mocnych zasobów talentów w organizacji.

Laureaci badania wskazują też, że niezbędne jest rozwijanie kolejnych pokoleń liderów niezbędnych dla rozwoju organizacji. Utalentowani pracownicy o wysokim potencjale są nie tylko identyfikowani w sformalizowany sposób, ale mają również znacznie większe szanse na otrzymanie rozwojowych zadań, dopasowanych do określonych wymagań.

Co ważne, kolejne pokolenia liderów odnajdywane są nie tylko wewnątrz organizacyjnej puli osób o wysokim potencjale. Coraz częściej, Firmy Przyjazne Liderom przyznają, iż talent można odnaleźć wszędzie, oraz że umiejętność odnajdywania, przyciągania, oceniania i rozwijania liderów płynnie między funkcjami, rolami i obszarami geograficznymi jest niezbędną strategią odróżniającą firmę od konkurencji.

Firmy Przyjazne Liderom w Europie przyspieszają też rozwój kompetencji utalentowanym pracownikom poprzez zapewnianie im indywidualnej oceny, dopasowanego rozwoju oraz odpowiednich możliwości sprawdzenia się w organizacji. 80% laureatów badania podkreśla, że kierownictwo wyższego szczebla jest zaangażowane w identyfikację osób o wysokim potencjale. Firmy Przyjazne Liderom znacznie częściej posiadają sformalizowany proces edukacji i rozwijania osób o wysokim potencjale i mierzenia efektywności tych programów.

"W dzisiejszych czasach nie wystarczy wdrożenie programu szkoleniowego lub przeprowadzenie rocznej oceny talentów. Oceniając swoich liderów, organizacje muszą być rygorystyczne i zdyscyplinowane. Muszą zidentyfikować profile liderów, jakich oczekują ich klienci. Wraz ze zmianami swoich potrzeb biznesowych, organizacje muszą uczynić liderów odpowiedzialnymi za rozwijanie innych osób, alokowanie zasobów oraz za diagnozowanie braków w możliwościach organizacyjnych czy w skuteczności działania" - mówi Renata Sienkiewicz, Lider Praktyki Leadership & Talent Consulting w Hewitt Associates.

Na liście globalnych laureatów Top Companies for Leaders 2009 znalazło się kilka firm z branży IT. Na pierwszym miejscu znalazła się firma IBM, na miejscu 23 Intel, a na 24 . Infosys Technologies.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200