Jakie będą nowe dowody osobiste

Bardziej bezpieczne, umożliwiające elektroniczny kontakt z urzędami, wzbogacone o mikroprocesor z miejscem na kwalifikowany e-podpis - tak mają wyglądać wg MSWiA.

Rada Ministrów przyjęła wczoraj (16 marca) projekt ustawy o dowodach osobistych. Jeśli propozycja MSWiA zyska aprobatę parlamentu i prezydenta, wydawanie dowodów z mikroprocesorem rozpocznie się 1 stycznia 2011 r. Projekt - od strony IT - będzie realizowany w ramach budowy systemu pl.ID.

Dyskusje wokół e-dowodu

Czy zastąpienie adresu zamieszkania danymi biometrycznymi na nowym dowodzie osobistym pl.ID to najlepszy pomysł?

pl.ID: pytań nie brakuje

Zasadniczą zmianą w stosunku do wcześniejszych projektów związanych z nowym dowodem osobistym była decyzja rządu o jednoczesnym nadaniu mu także charakteru karty powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

pl.ID napędzi rynek kart elektronicznych

MSWiA kupi 11 tys. nowych komputerów na potrzeby PESEL2.

"Dowód osobisty będzie kluczem do otwarcia rejestrów publicznych. Wgląd do nich za zgodą posiadacza dokumentu będą miały tylko podmioty uprawnione, np. lekarza będzie interesować kwestia ubezpieczenia zdrowotnego, konduktora zniżka na przejazd, a policjanta miejsce zamieszkania danej osoby" - mówił podczas konferencji prasowej Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Według projektu ustawy, zmieni się zawartość dowodu osobistego - oprócz części graficznej zostanie w nim zamieszczona warstwa elektroniczna, która znacznie zwiększy poziom ochrony tego dokumentu przed fałszerstwami i poszerzy jego funkcjonalność. Wszystkie informacje w warstwie graficznej dowodu osobistego (umieszczone na awersie i rewersie karty) zostaną zapisane również na mikroprocesorze. Dodatkowo znajdą się tam dane służące do składania osobistego e-podpisu, który w elektronicznych kontaktach z urzędami będzie równoważny ze złożeniem własnoręcznego podpisu.

W odróżnieniu od obowiązującego obecnie wzoru dowodu osobistego, nowy dokument nie będzie zawierał rysopisu, adresu zameldowania oraz wzoru graficznego podpisu posiadacza dokumentu. Zmiana zakresu danych ma uprościć procedurę wydawania dowodu osobistego, dzięki czemu proces ten będzie bardziej przyjazny dla obywatela. Do dowodu zostanie natomiast wprowadzona informacja o obywatelstwie polskim. Ułatwi to posługiwanie się dowodem osobistym jako dokumentem poza granicami kraju.

Prawo posiadania dowodu osobistego będzie miał każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej od chwili urodzenia. Natomiast osoby pełnoletnie zamieszkałe na terytorium RP będą miały obowiązek posiadania tego dokumentu. Dzieci do 5 roku życia otrzymają dowód osobisty z terminem ważności 5 lat, a pozostałe osoby na 10 lat. O dokument tożsamości będzie można starać się w dowolnej gminie, a nie jak dotąd tylko w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Wniosek złożymy również przez Internet.

Nowe dowody osobiste będą bezpłatne. Będą wydawane od 2011 roku. W pierwszej kolejności otrzymają je osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku. W następnych latach wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności.

Teraz projekt ustawy o dowodach osobistych trafi pod obrady Sejmu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200