RUM: wersja 6.13.125

Trwają pracę nad budową platform, które będą gromadziły informacje o pacjentach i usługach medycznych. Przetargi wstrzymywane są jednak przez protesty firm IT.

Powstała w 1992 r. koncepcja budowy Rejestru Usług Medycznych (RUM) miała ułatwić przepływ informacji miedzy placówkami medycznymi, pacjentami i płatnikiem. Dziś, po 18 latach jest właśnie - po kilku wcześniejszych, nieudanych próbach - realizowana przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, jednostkę podległą Ministerstwu Zdrowia. CSIOZ realizuje obecnie dwa duże, ogólnopolskie projekty budowy: Elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych - P1 oraz Platformy udostępniania online przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych - P2.

Co dzieje się w CSIOZ

W tej chwili najważniejszymi działaniami CSIOZ są prace związane z serwerownią dla Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizowania i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych - P1. Trwa postępowanie przetargowe, którego wynikiem będzie sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad tym projektem.

Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ przy Ministerstwie Zdrowia

Na razie przeprowadzane są przetargi mające wyłonić firmy, które będą odpowiadały za poszczególne części systemów. Do tej pory zakończono przetarg na projekt i wykonanie centralnej serwerowni Elektronicznej platformy gromadzenia, analizowania i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych. Wygrał go Qumak-Sekom. CSIOZ wybrał też konsorcjum, które będzie świadczyć usługi doradcze, związane z realizacją projektu tej platformy. W jego skład wchodzą Deloitte, Pentacomp i Softblue.

Co dzieje się w prowadzonych w CSIOZ projektach? "W tej chwili najważniejszymi naszymi działaniami w tym zakresie są prace związane z budową serwerowni. Trwa też postępowanie przetargowe, którego wynikiem będzie sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad tym projektem" - mówi Leszek Sikorski dyrektor CSIOZ. Trwa też postępowanie przetargowe na zaprojektowanie, wytworzenie i wdrożenie Prototypu Systemu Analiz, Statystyk i Raportów. "W CSIOZ toczą się także prace związane z uruchomieniem prototypu Internetowego Konta Pacjenta. Trwa też konkurs dotyczący opracowania koncepcji wykonania prototypu usługi elektronicznej recepty i jego wdrożenia" - wymienia Leszek Sikorski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200