GUS zakończył pilotażowy Powszechny Spis Rolny

Spis rozpoczął się we wrześniu 2009 r. i objął ponad 3000 gospodarstw w czterech gminach. Celem projektu było m.in. sprawdzenie efektywności oraz jakości i dokładności danych gromadzonych za pomocą terminali mobilnych.

"Jednym z celów Narodowego Spisu Powszechnego oraz Powszechnego Spisu Rolnego jest pozyskanie wiedzy nt. zmian zachodzących w rolnictwie po akcesji do Unii Europejskiej oraz w procesach demograficznych i społecznych zachodzących na wsi" - mówi Janusz Dygaszewicz z Centralnego Biura Spisowego GUS. "Dzięki rozwiązaniom IT to zadanie może być zrealizowane przy zachowaniu najwyższych standardów jakości, a jednocześnie sprawnie i dokładnie. Infrastruktura, którą wykorzystaliśmy w próbnym spisie bardzo się sprawdziła i jesteśmy przekonani, że ten właśnie model należy zastosować przy spisach właściwych" - dodaje.

Projekt pilotażowy jest przygotowaniem do Powszechnego Spisu Rolnego, który GUS zaplanował na wrzesień 2010 r. Infrastrukturę IT do tego projektu - obejmującą sprzęt i oprogramowanie dla metody CAPI (Computer Assisted Personal Interview) - dostarczyło Sygnity w konsorcjum z PTK Centertel. W ramach projektu Sygnity wdrożyła aplikację mobilną i dyspozytorską na 400 terminalach mobilnych, z których korzystali rachmistrzowie. Zajęła się też integracją systemów. Terminale mobilne oraz ich łączność z centralnym i wojewódzkimi biurami spisowymi zapewnił Orange. Sygnity przeprowadziło też szkolenia dla 500 użytkowników systemu.

W czasie realizacji spisu próbnego opracowano system zarządczy prezentujący dane z różnych kanałów zbierania danych i sterujący ich pracą. System oraz oprogramowanie CAPI pozwalały na bieżąco śledzić postępy realizacji spisu próbnego, obliczać różnorodne wskaźniki, w tym wskaźniki zagrożenia realizacji spisu, monitorować pracę poszczególnych rachmistrzów oraz elastycznie nią zarządzać.

Docelowo GUS planuje wykorzystanie ok. 20 tys. terminali w Powszechnym Spisie Rolnym (2010) i Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań (2011). Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i mobilnych terminali umożliwi GUS znaczną redukcję kosztów przeprowadzenia spisów powszechnych. Pracę, którą w spisach powszechnych w 2002 r. wykonywało 180 tys. rachmistrzów, w 2010 r. wykona ok. 20 tys. osób. "Oprócz znacznie zredukowanych kosztów osobowych warto też podkreślić pozytywny wpływ na ochronę środowiska realizowanego projektu i planowanej metody pozyskiwania danych statystycznych - przy wykorzystaniu technologii mobilnych zbędne będą miliony formularzy papierowych" - przekonują przedstawiciele Sygnity.

Źródło - Sygnity

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200