6 powodów ograniczających innowacyjność Microsoftu

W zeszłym roku Microsoft przeznaczył na prace badawczo-rozwojowe prawie o 50 proc. więcej niż IBM, ponad trzykrotnie więcej niż Google i Oracle oraz niemal dziewięciokrotnie więcej niż Apple. Mimo to nikt nie uważa koncernu z Redmond za firmę dziewięć razy bardziej innowacyjną od producenta komputerów Mac i iPhone`a. Dlaczego? Oto 6 przyczyn

Ubiegłoroczne prace badawczo-rozwojowe Microsoftu kosztowały ok. 9,5 mld USD. IBM przeznaczył na badania i rozwój kwotę 6,5 mld USD. Google i Oracle odpowiednio po 2,8 mld USD oraz 2,7 mld USD. Apple zaś tylko 1,1 mld USD. Jednak przynajmniej jeśli chodzi o technologie, to mimo tak znacznych nakładów na badania Microsoft nie cieszy się opinią firmy bardziej innowacyjnej od konkurentów. W dużej mierze jest tak dlatego, że część środków jest przeznaczana na poprawianie dziesiątek produktów już obecnych na rynku. Nie bez znaczenia jest również model biznesowy i strategia rozwoju Microsoftu.

Oto 6 powodów negatywnie wpływających na innowacyjność rozwiązań koncernu z Redmond:

1. Biznesowe naśladownictwo

Nie da się zaprzeczyć, że w laboratoriach Microsoftu rozwijane są innowacyjne i nowatorskie technologie. Jednak relatywnie rzadko stają się one podstawą pionierskich rozwiązań - Microsoft koncentruje się w dużej mierze na powielaniu, udanych skądinąd pomysłów konkurencji. Przykład? Odtwarzacz Zune, konsola Xbox, wyszukiwarka Bing, usługi e-commerce, własne platformy mobilne, gry i akcesoria komputerowe, czy wreszcie narzędzia do tworzenia multimediów.

Taki, a nie inny sposób rozwoju oferty koncernu jest poniekąd odpowiedzią na oczekiwania rynku. Skoro wspomniane produkty koncernu znajdują nabywców to z biznesowego punktu widzenia strategia Microsoftu jest jak najbardziej uzasadniona. Jednak zdaniem wielu osób strategia biznesowa zakładająca ofensywę na wszystkich frontach i rynkach szkodzi rozwojowi konkretnych, pojedynczych technologii.

Nie jest wykluczone, że Microsoft mógłby zyskać więcej gdyby skupił się na rozwoju jednej gałęzi własnej działalności i rozwiązywaniu problemów, którym konkurenci nie są w stanie sprostać. Inżynierowie zatrudnieni w laboratoriach Microsoft Research mogliby m.in. pracować nad zmianą koncepcji środowiska operacyjnego lub obecnego sposobu aktualizacji oprogramowania post factum - po wykryciu włamania i prowadzącej doń luki w aplikacji. W końcu żadna inna korporacja nie dysponuje takimi zasobami wiedzy i doświadczeń przy tworzeniu systemów operacyjnych i środowisk uruchomieniowych…

Warto dodać, że jednym z takich projektów tworzonych w laboratoriach Microsoftu był m.in. plan budowy systemu operacyjnego Singularity, znanego wcześniej pod nazwą kodową Midori. Oprogramowanie pozostaje w fazie rozwojowej od 2003 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200