Konieczna koordynacja na Euro 2012 w Warszawie

W Warszawie za inwestycje teleinformatyczne, które mogą mieć znacznie dla komfortu przyjeżdżających na mistrzostwa Euro 2012 kibiców, odpowiada kilka urzędów i instytucji podlegających stołecznemu ratuszowi. Nie współpracują one jednak ze sobą.

Projekty teleinformatyczne w Warszawie prowadzą - poza Urzędem Miasta Stołecznego - Zarząd Dróg Miejskich (ZDM), Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM), Tramwaje Warszawskie, MPWiK i wiele innych instytucji. Przykładowo ZDM odpowiada za system zarządzania ruchem, a ZTM to gestor projektu karta miejska, Tramwaje Warszawskie zaś instalują zaś na przystankach system informowania o odjazdach poszczególnych składów.

Sieć światłowodowa i bezprzewodowa

Konieczna koordynacja na Euro 2012 w Warszawie

Źródło - archiwum NCS

Każdy z tych systemów mógłby ułatwić życie turystom i kibicom, którzy przyjadą na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r. Tymczasem brak jest koordynatora tych projektów. Często zdarza się wręcz, że położenie pół kilometra kabla na potrzeby budowy szkieletowej sieci światłowodowej w Warszawie trwa pół roku, bo przechodzi on przez tereny należące do różnych instytucji warszawskich, a od każdej trzeba uzyskać stosowną zgodę.

Budowa sieci szkieletowej to jeden z najważniejszych projektów koordynowanych przez Biuro Informatyki i Przetwarzania Informacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa. Ono też stara się promować projekty, które wykraczają poza granice poszczególnych dzielnic stolicy. Te zaś mają własnych burmistrzów i budżety. Sieć światłowodowa - której koszt budowy szacowany jest na 20 mln zł - ma połączyć do końca 2010 r stołeczny ratusz z ok. 42 punktami w 18 dzielnicach Warszawy. W br. zostanie ogłoszony przetarg na podłączenie najistotniejszych punktów i sukcesywnie dołączane będą następne lokalizacje.

Stadiony tak, obsługa nie

Polskie firmy IT mają szansę zarobić na wyposażeniu stadionów budowanych na Euro 2012. Głównego partnera technologicznego UEFA wybierze jednak sama. Będzie nim zapewne TP.

Na bazie budowanej infrastruktury teleinformatycznej ma powstać sieć bezpłatnych hot-spotów, choć oczywiście ograniczonych co do możliwości, z których będzie można korzystać. Dzięki zastosowaniu rozwiązań typu Web Content Filtering, nie będzie można za jej pośrednictwem np. ściągać plików w sieciach peer-to-peer. W pierwszej kolejności sieć bezprzewodowego dostępu do Internetu może objąć swoim zasięgiem Trakt Królewski - Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto. To najbardziej turystyczne miejsca w Warszawie.

Informacje i bezpieczeństwo turystów

Być może przed Euro 2012 powstanie system informowania o wolnych miejscach w warszawskich szpitalach.

Światłowodowa sieć szkieletowa zapewni także łączność dla infomatów w stolicy. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy zakończył testy kilku tego typu rozwiązań. Jedno z nich miało bezpośredni jednak ograniczony dostęp do Internetu, w tym możliwość wysyłania maili. Za zakup infomatów i dostarczenie danych dla obywateli i turystów (np. terminów rozgrywek), Biuro Informatyki Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy już jednak nie odpowiada. "Po wstępnych rozmowach z podmiotami odpowiedzialnymi za realizację przedsięwzięcia jakim jest Euro 2012 mamy pomóc w zapewnieniu łączność w strefach kibica" - mówi Szymon Krupa, jego dyrektor.

"Typowe inwestycje teleinformatyczne związane z Euro 2012, m.in. te na Stadionie Narodowym nie są w gestii Biura Informatyki Urzędu Miasta, a będą koordynowane przez organizację UEFA Media Technology. O nich rozmawiają przedstawiciele spółki PL.2012, Narodowego Centrum Sportu i UEFA" - mówi Szymon Krupa. "Będziemy jednak mieć do dyspozycji fundusze celowe na mistrzostwa piłki nożnej. Mają pomóc usprawnić działanie miasta w związku z Euro 2012" - konkluduje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200