Sun Microsystems w rękach IBM?

IBM jest zainteresowany kupnem Sun Microsystems - twierdzi Wall Street Journal. Kwota transakcji to 6,5 mld USD w gotówce.

Dziennik nie podaje źródeł swoich informacji. Kwota 6,5 mld USD to prawie dwukrotność kapitalizacji Sun Microsystems (3,7 mld USD), którego papiery na wtorkowym zamknięciu giełdy kosztowały 4,97 USD. WSJ podaje również, że choć strony prowadzą rozmowy transakcja może nie dojść do skutku.

Informacja o tym, że to IBM kupiłby pogrążonego w kłopotach Suna jest o tyle ciekawa, że wcześniej spekulowano raczej o odsprzedaży m.in. serwerowej części Suna np. do Fujitsu. Spółka deklarowała, że chce koncentrować się przede wszystkim na oprogramowaniu (w tym open source) i pamięciach masowych. Kłopoty korporacji odbiły się również na polskim oddziale: Co się dzieje z Sunem w Polsce?

W ostatnim czasie IBM kupował głównie spółki produkujące oprogramowanie lub świadczące usługi. Teraz, przymierza się do przejęcia czwartego producenta serwerów na świecie. Na Suna wydałby jeszcze więcej niż na Cognosa w roku 2007 (4,9 mld USD). Co ciekawe, według WSJ, Sun składał ofertę również innym najważniejszym graczom m.in. HP, które jednak nie wykazało zainteresowania.

Jeżeli zamiar IBM dojdzie do skutku rynek IT czekają interesujące przetasowania. Big Blue, który od pewnego czasu poprawia swoje wyniki, dzięki przede wszystkim usługom i oprogramowaniu, znacząco poszerzy ofertę sprzętu, który w ostatnich latach przynosił miminalne marże.

Systemy pamięci masowych

Przejmując Suna, IBM wyeliminowałby największego konkurenta na rynku taśmowych systemów do przechowywania danych klasy Enterprise, jednocześnie zwiększając swój udział na tym rynku. Sun jest bowiem właścicielem rozwiązań, przejętej w 2005 r. firmy StorageTek. IBM będzie miał także dostęp do rozwiązań middleware Suna, aby zarządzać coraz bardziej skomplikowanymi instalacjami pamięci masowych, a być może także do nowych rozwiązań z zakresu technologii SSD (Solid-State Disk). To zaś dodatkowo poprawiłoby jego sytuację na rynku. Sun niedawno poinformował o współpracy nad rozwojem rozwiązań SSD z Samsungiem i Micronem. Firmy chcą stworzyć wysokowydajne urządzenie NAND oparte na technologii Flash.

Aktualizacja: 20 marca 2009 08:53

Dodano informacje o wpływie ewentualnej fuzji na rynek systemów pamięci masowej i oprogramowania.

Aktualizacja: 18 marca 2009 12:18

Dla Computerworld komentuje Jarosław Smulski, IDC Poland:

Rynek już od dłuższego czasu spekulował, czy IBM przejmie Suna, aby w ten sposób zabezpieczyć ciągle dominujący (pod względem wartościowym) udział serwerów RISC na świecie. Osłabiony Sun tracił udziały na rzecz konkurentów, zarówno ze strony świata RISC (IBM), ale co już było niebezpieczne dla IBMa, również ze świata EPIC w postaci HP. Dodatkowo świat Suna to również serwery x86, których klienci mogliby zostać przejęci przez konkurencję, nie mówiąc już o tym, że serwery RISC Suna są coraz częściej wypierane przez wydajne maszyny x86. Zdobycie ogromnej bazy klientów Suna, to zdobycie całej rzeszy potencjalnych klientów na oprogramowanie i usługi.

Przy okazji interesujące jest to, czy ewentualne przejęcie oznacza wchłonięcie wszystkich produktów Suna, czy też pozbycie się przez Suna najmniej dochodowych serwerów (RISC i x86 czy RISC bez x86?), a zostawienie software'u, storage'u i usług pod marką Sun.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200