USA opóźnia wyłączenie analogowej telewizji

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała przesunięcie (do 12 czerwca br.) zakończenia nadawania analogowej telewizji w USA. Wcześniej zmianę terminu zaakceptował Senat. Z podpisem prezydenta pod ustawą nie będzie problemu, gdyż Barack Obama już na początku stycznia zwrócił się do kongresu o utrzymanie nadawania 'w analogu' przynajmniej przez kilka miesięcy.

Opóźnienie związane jest z tym, że część gospodarstw domowych w USA jeszcze nie zaopatrzyła się w sprzęt do odbioru cyfrowej telewizji. Według badań firmy Nielsen w połowie stycznia br. było ich jeszcze ponad 6,5 miliona. Ponadto wyczerpały się fundusze specjalnego rządowego programu dopłat do zakupu cyfrowych dekoderów.

Całkowite wyłączenie analogowej telewizji w Stanach Zjednoczonych pierwotnie zaplanowano na 17 lutego br. Przeciwni ustawie zezwalającej na przesunięcie tego terminu byli Republikanie. Wskazują oni, iż opóźnienie może kosztować nadawców wiele milionów dolarów, ze względu na konieczność nadawania cyfrowego i jednoczesnego utrzymania transmisji w paśmie analogowym.

Przypomnijmy, że w Polsce wyłączenie sygnału analogowego ma nastąpić w 2013 roku. Rząd zapowiedział, że na dopłaty do dekoderów dla najuboższych gospodarstw przeznaczy ok. 400 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200