400 mln zł na cyfrową TV dla najuboższych

To koszty dofinansowania kupna dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) dla najuboższych wyniosą - poinformował Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

To koszty dofinansowania kupna dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) dla najuboższych wyniosą - poinformował Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Jak podają WirtualneMedia, projekt konkursu dotyczący uruchomienia w Polsce pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej powinien być zaakceptowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) dzisiaj (15 stycznia).

Aby odbierać naziemną telewizję cyfrową DVB-T, Polacy będą musieli posiadać przystosowane do tego urządzenia - telewizory wyposażone w dekodery MPEG-4 lub same dekodery, tzw. set-top boxy, które podłączą do odbiorników. Dzięki cyfrowej kompresji obrazu (w kompresji MPEG-2 oraz MPEG-4) i dźwięku umożliwia przesłanie od 4 do 16 razy więcej programów telewizyjnych niż w przypadku telewizji analogowej przy wykorzystaniu podobnego pasma.

Do wyłączenia sygnału analogowego potrzebna jest jednak jasno zdefiniowana polityka państwa, określenie pomocy publicznej dla osób, które nie są wstanie same zakupić odpowiednich urządzeń. Witold Kołodziejski powiedział, że koszt dekodera będzie wynosił ok. 250 zł. Na pewno jest spora liczba gospodarstw domowych, które potrzebują pomocy publicznej w dofinansowaniu zakupu tych urządzeń.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowała projekt uruchomienia w Polsce telewizji cyfrowej. Zgodnie z projektem uruchomienie pierwszej "wyspy" DVB-T nastąpi we wrześnie 2009 r. Ostatecznie wyłączenie telewizji analogowej nastąpi 31 lipca 2013 roku.

Więcej o telewizji cyfrowej

TVP odpowiedzialna za opóźnianie cyfryzacji

Chcemy Internetu w telewizorze

Tania telewizja cyfrowa pod egidą premiera

Przyszłość telewizji

Za 10 lat zabawi nas ruchomy obraz z głosem i dodatkowymi usługami, dostępny na wszystkich możliwych nośnikach z wyświetlaczem. Drogę ku tej świetlanej przyszłości tarasuje w Polsce generalny problem, jak przeprowadzić proces tzw. cyfryzacji.

Pakowanie mobizodów

Coraz lepsze techniki transmisji danych wykorzystywane przez operatorów sieci komórkowych, w tym także postęp w dziedzinie kompresji obrazu, dają możliwość oglądania telewizji za pośrednictwem telefonów komórkowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200