Intel pracuje nad wydajnymi połączeniami optycznymi

Intel opracował wydajne urządzenie optyczne wykorzystujące technologię fotoniki krzemowej. Urządzenie reaguje na impulsy światła (odbierane ze światłowodu) i konwertuje je na sygnały elektryczne, które są następnie wzmacniane i transmitowane na zewnątrz układu.

Zaprojektowane przez Intel optyczne urządzenie Avalanche Photodetector (APD) znajdzie w przyszłości zastosowanie w komputerach, gdzie będzie transmitować z dużą szybkością dane między poszczególnymi elementami wchodzącymi w skład systemu obliczeniowego.

Zaprojektowane przez Intel urządzenie APD (zawierające elementy oparte na krzemie oraz germanie i produkowane przy użyciu technologii CMOS) charakteryzuje się dużą wydajnością, korzystając z zegara o częstotliwości 340 GHz. Pozwoli to budować tanie połączenia, zdolne na początek przesłać dane z szybkością 40 Gb/s, a w przyszłości z jeszcze większymi szybkościami.

Zobacz również:

  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions
  • Co należy wiedzieć o generatywnej sztucznej inteligencji?
Intel pracuje nad wydajnymi połączeniami optycznymi

Na widocznym obok zdjęciu widać biedronkę spacerującą po urządzeniu Avalanche Photodetector, które zawiera miniaturowe odbiorniki wykorzystujące technologię fotoniki krzemowej.

Zaletą rozwiązania jest nie tylko duża wydajność, ale i energooszczędność oraz niska cena. Należy zaznaczyć, że stosowany do tej pory w tego rodzaju urządzeniach materiał (fosforek indu) jest bardzo drogi, podczas gdy krzem jest tani.

Intel opracował urządzenie APD w ścisłej współpracy z agencją DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), firmą Numonyx oraz dwoma uniwersytetami (University of California, Santa Barbara i University of Virginia). Wyniki badań będą w tym tygodniu opublikowane przez Nature Photonics.

Badania nad fotoniką krzemową prowadzi obecnie wiele firm, w tym Sun i IBM. Na początku br. Sun podpisał z agencją DARPA kontrakt na kwotę 44 mln USD, w ramach którego firma pracuje nad połączeniami optycznymi wykorzystującymi laser, przesyłającymi dane między znajdującymi się blisko siebie układami scalonymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200