32 czy 64-bity? Wybieramy wersję Windows

32 czy 64-bity? Wybieramy wersję Windows

Lista obsługiwanych zestawów instrukcji wyświetlana przez CPU-Z odpowie na pytanie, czy procesor jest 64-bitowy

Do weryfikacji sprzętu zainstalowanego w komputerze najlepiej nadaje się odpowiednie oprogramowanie testujące. Możesz się posłużyć na przykład programem CPU-Z, który znajdziesz na naszym ftp. Po jego uruchomieniu w polu Instructions zobaczysz listę zestawów instrukcji wykorzystywanych przez procesor.

Jeżeli znajdziesz na niej EMT64T lub x86-64, oznacza to, że procesor spełnia wymagania. Jeszcze prostsza w użyciu jest aplikacja SecurAble. Wystarczy ją uruchomić. Liczba bitów procesora wyświetlona jest w polu Maximum Bit Lenght.

Procesor 64-bitowy to jednak za mało, by mieć pewność, że bez problemu zadziała na nim 64-bitowy system operacyjny. Zawsze istnieje ryzyko, że do jakiegoś urządzenia zabraknie odpowiedniego sterownika.

Aby zminimalizować możliwość pomyłki, warto posłużyć się programem Doradca uaktualnienia systemu Windows 7 #NA DVD#, który oceni możliwość instalacji różnych wersji Windows.

Po jego uruchomieniu kliknij przycisk Rozpocznij sprawdzanie. Po zakończeniu testu w kolumnie Szczegóły zobaczysz informacje, czy komputer spełnia wymagania do instalacji Windows x64.

32 czy 64-bity? Wybieramy wersję Windows

SecurAble informuje, czy procesor jest 32-, czy 64-bitowy

W razie wykrycia potencjalnych problemów ze sprzętem bądź oprogramowaniem zostaniesz o tym poinformowany. Należy jednak pamiętać, że program nie jest nieomylny. Służy jedynie jako narzędzie pomocnicze.

Innym polecanym źródłem informacji o sprzęcie jest Centrum zgodności, dostępne na witrynie Microsoftu. Strona nie ma jednak polskiej wersji językowej.

System operacyjny i oprogramowanie

Wersje 32-bitowe Windows XP, Visty i Windows 7 mogą obsłużyć teoretycznie 4 GB pamięci (2^32 = 4 294 967 295 bajtów). W praktyce jednak wartość ta wynosi 3-3,5 GB. Brakujący fragment jest zarezerwowany dla urządzeń magistrali PCI, a jego wielkość zależy głównie od rozmiaru pamięci karty graficznej oraz konstrukcji płyty głównej. Oprócz tego żaden proces nie może zajmować w pamięci więcej niż 2 GB.

Ograniczenia te dotyczą biurkowych wersji systemu. 32-bitowy Windows Server 2003 i 2008 Enterprise korzysta z 64 GB, a Windows Server 2003 Datacenter SP2 ze 128 GB. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu mechanizmu PAE.

Maksymalny rozmiar pamięci, jaki mogą zaadresować poszczególne odmiany Windows, zależy nie tylko od liczby bitów. Najuboższe mają wbudowane bardzo duże ograniczenia, na przykład 64-bitowy Home Basic widzi jedynie 8 GB pamięci, podczas gdy wersja Professional i wyższe już 192 GB. Pojemności rzędu terabajtów zostały zarezerwowane dla edycji serwerowych.


TOP 200