32 bity na Itanium

Intel i Microsoft udostępniły oprogramowanie, które ma poprawić wydajność aplikacji Windows zaprojektowanych pod procesory 32-bitowe, pracujących na 64-bitowych procesorach Itanium 2 Intela.

Projektowane od kilku lat oprogramowanie IA-32 Execution Layer (EL) ma być zawarte w Windows Server 2003 Service Pack 1, który ma pojawić się w drugiej połowie tego roku. Jednak już teraz może być ono sprowadzane z ośrodka webowego firmy dla Windows Server 2003 Enterprise Edition, Windows Server 2003 Datacenter Edition i Windows XP 64-bit Edition.

Również w tym roku spodziewana jest wersja linuksowa IA-32 EL z SuSE Linux i Red Hat Linux.

Oprogramowanie to ma umożliwiać pracę aplikacji 32-bitowych na procesorach Itanium z szybkością 50 do 60 proc. ich 64-bitowych odpowiedników. Intel planuje zwiększenie osiągów IA-32 EL do 70 proc., natomiast przekroczenie tej granicy, w opinii firmy, jest prawdopodobnie niemożliwe.

Nawet z nowym oprogramowaniem, procesory Itanium nadal będą „odstawać” od procesorów Xeon w zakresie wydajności aplikacji 32-bitowych. Według Intela najszybsze, dostępne procesory Itanium mogą „obsługiwać” aplikacje 32-bitowe z szybkością procesora Xeon 1,5 GHz. Najszybsze, dostępne obecnie procesory Xeon pracują z szybkością 3.2 GHz.

Konkurent Intela, Advanced Micro Devices (AMD), może pochwalić się lepszą wydajnością „32-bitową” na 64-bitowych procesorach Opteron, jednak w opinii Intela to wachlarz produktów linii Itanium, a nie wydajności aplikacji 32-bitowych ma być kluczem do sukcesu tego procesora. Wydaje się jednak, że znaczenie wydajności aplikacji 32-bitowych rośnie i w miarę wdrażania serwerów Itanium będzie coraz większe, zanim „krzywa zacznie opadać” w związku z coraz szerszym pojawianiem się aplikacji 64-bitowych.

Kolejną generacją procesorów Xeon mają być procesory Montecito, które zawierać będą nową technologię sterowania poborem mocy, umożliwiającą wyłączanie nieużywanych elementów procesora. Intel pracuje także nad nowym oprogramowaniem do sterowania zasilaniem w centrach danych, które ma optymalizować pobór mocy w serwerach blade opartych na procesorach Intela

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200