30 lat domeny .pl

Dzisiaj ważny dzień dla polskich internautów - to 30. rocznica ustanowienia domeny krajowej .pl.

30 lat domeny .pl

30 lipca 1990 r. IANA, organizacja, która zarządzała w tym czasie domenami najwyższego poziomu, dokonała wpisu oznaczenia „.pl” dla domeny krajowej przypisanej administracyjnie do Polski.

Na początku pojawiły się domeny związane ze środowiskiem akademickim - edu.pl, zarządzał nimi Zespół Koordynacyjny NASK, który działał w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. W 1993 roku powstał NASK jednostka badawczo-rozwojowa, który prowadził rejestr nazw w domenie .pl.

Zobacz również:

  • NASK: już blisko 57 tys. ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami

Pułap miliona nazw aktywnych został przekroczony w 2008 r., a trzy lata później liczba nazw w domenie .pl podwoiła się, przekraczając 2 mln.

Domena .pl to wciąż numer jeden w naszym kraju, ma największy udział w rynku – na 10 rejestrowanych domen 7 to domeny .pl. Obecnie w Rejestrze domeny .pl jest prawie 2,5 miliona nazw, które obsługiwane są na rzecz 1,07 miliona abonentów. I ciekawostka statystyczna: na koniec 2019 roku w Rejestrze widniało zaledwie 8 nazw z maksymalną liczbą 63 znaków, a średnia liczba znaków w nazwie wyniosła 11,06.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200