3 trendy w internecie rzeczy na 2019 rok

Analitycy wydają się być zgodni co do tego, że sieci IoT będą w tym roku jedną z trzech technologii IT, które będą się rozwijać najszybciej. Pozostałe dwie to sztuczna inteligencja i chmury. Snują też przewidywania dotyczące uwarunkowań, kierunków oraz tempa rozwoju IoT. A oto trzy główne czynniki determinujące rozwój internetu rzeczy w najbliższych dwunastu miesiącach.

1. Wzrost IoT będzie kontynuowany.

Dotyczy to zarówno ilości urządzeń obsługujących sieci IoT, jak i wielkość inwestycji i nakładów na IoT. I tak firma analityczna IDC przewiduje, że cały przemysł zainwestuje do 2020 roku w rozwój internetu rzeczy astronomiczną kwotę 1-go biliona USD. Z kolei Ericsson prognozuje, że w 2023 roku sieci IoT będą obsługiwać ok. 3,5 mld komórkowych połączeń (a w tym roku połączeń takich ma być 1,3 mld). Oznacza to, że skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) ilości takich połączeń wyniesie 30%.

2. Bezpieczeństwo sieci IoT będzie w tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

W najbliższych miesiącach można się spodziewać ogromnego wzrostu urządzeń IoT. Bez wątpienia spowoduje to, że hakerzy zaczną się interesować takimi urządzeniami i zaczną je gremialnie atakować, wyszukując w nich różnego rodzaju luk i podatności. A będzie ich zapewne dużo. Dlatego producenci urządzeń IoT staną w najbliższych miesiącach przed nie lada wyzwaniem, Muszą im zapewnić bezpieczeństwo. W przeciwnym przypadku sieci IoT staną się łatwym łupem włamywaczy. Dlatego przewodnim hasłem wszystkich producentów urządzeń IoT powinno być zawołanie – przede wszystkim bezpieczeństwo.

Zobacz również:

3. Technologia 5G będzie stymulować rozwój internetu rzeczy.

Wiele urządzeń IoT może z powodzeniem korzystać z usług sieci mających niewielkie przepustowości, takich jak NB-IoT czy Cat-M. Jednak wdrażanie sieci 5G będzie w tym roku miało duży wpływ na rozwój zaawansowanych aplikacji IoT obsługujących takie technologie i obszary, jak robotyka, automatyzacja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja czy maszynowe uczenie.

Technologia 5G zwiększy możliwości aplikacji IoT bazujących na kognitywnym przetwarzaniu danych. Jednocześnie bardzo małe opóźnienia oferowane przez połączenia 5G spowodują, że będą one mogły z powodzeniem obsługiwać te aplikacje IoT, które muszą reagować bezzwłocznie na zmieniające się dynamicznie warunki. Można tu np. wymienić aplikacje kontrolujące ruch drogowy czy sterujące autonomicznymi pojazdami. Pojawienie się połączeń 5G sprawi, że aplikacji takich będzie w tym roku przybywać lawinowo.


TOP 200