3 GB na talerzu

Wyścig technologiczny spowodował, że gęstość zapisu danych na dyskach magnetycznych przekroczyła barierę 6 GB/cal2.

Wyścig technologiczny spowodował, że gęstość zapisu danych na dyskach magnetycznych przekroczyła barierę 6 GB/cal2.

Dyski magnetyczne Hitachi i Toshiby dla komputerów przenośnych wykorzystują rekordową gęstość zapisu informacji przekraczającą 6 GB/cal2. Dotychczas największą gęstość upakowania prezentował IBM. W dostępnych już na rynku dyskach IBM Travelstar osiąga ona poziom 5,7 GB/cal2.

Dyski Hitachi 2,5" DK229A-10 i DK239A-65 o pojemnościach 10 GB i 6,5 GB wykorzystują gęstość zapisu odpowiednio: 6,29 GB/cal2 i 6,15 GB/cal2. Podobne pojemności mają największe z nowej rodziny dysków Toshiba MK1011GAV i MK6411MAT o gęstości 6,1 GB/cal2. Pod względem całkowitej pojemności rekord należy do IBM, którego 14,1 GB model Travelstar 14GS jest najbardziej pojemnym dyskiem do komputerów przenośnych, dostępnym obecnie na rynku. Napęd ten składa się z 5 talerzy i ma grubość aż 17 mm, czyli więcej niż standardowe obecnie grubości tego typu dysków, które wynoszą 12,7 lub 9,5 mm.

Choć wyścig technologiczny największych producentów dysków do komputerów przenośnych, do których należy również Fujitsu, prowadzi do szybkiego zwiększania maksymalnej pojemności napędów, to popyt na modele o najwyższych pojemnościach nie jest duży. Większość użytkowników notebooków nie potrzebuje napędów mieszczących więcej niż 2-3 GB danych. Wzrost gęstości zapisu pozwala jednak na zmniejszenie wymiarów dysku, co oznacza mniejszą wagę i możliwość konstrukcji nowych, supercienkich notebooków, a także instalację pojemnych napędów w laptopach lub mininotebookach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200