2500 Stingerów dla Neostrady

Lucent Technologies poinformował, że wywiązując się z ramowej umowy zawartej między LT i TP dostarczył już krajowemu operatorowi 2500 szerokopasmowych koncentratorów dostępowych DSL Stinger. Są one używane zarówno do oferowania indywidualnym klientom Telekomunikacji Polskiej usługi Neostrada, jak i dostępu do Internetu DSL TP klientom biznesowym.

Ramową umowę na dostawy systemów dostępowych DSL firmy podpisały dwa lata temu w lipcu 2002 r. i od tego czasu Lucent systematycznie dostarcza TP rozwiązania dostępowe ze swej oferty Accelerate Next Generation Networking. Sprzętowa dostawa obejmuje trzy rodzaje koncentratorów dostępowych z rodziny DSL Stinger (Stinger FS+, LS i MRT), urządzenia abonenckie CPE klasy CellPipe oraz system zarządzania siecią DSL NavisAccess. Umowa była już kilkakrotnie prolongowana, a ostatnie rozszerzenie do 100 milionów euro firmy podpisały w końcu września tego roku.

Koncentratory dostępowe Stinger krajowy operator używa głównie do świadczenia indywidualnym klientom szerokopasmowego dostępu do Internetu w ramach powszechnego instalowania usługi Neostrada (łącznie kilkaset tys. łączy DSL w Polsce). Według Point Topic, Polska zajmuje teraz pierwsze miejsce wśród państw o wysokiej dynamice wdrażania szerokopasmowego dostępu do sieci, uzyskując wskaźnik 80% wzrostu w okresie od grudnia 2003 r. do 30 czerwca 2004 r. Instalowane przez TP Stingery obsługują protokoły telekomunikacyjne ATM, IP i Frame Relay, jak też inne powszechnie używane technologie dostępowe. Stanowią one jednocześnie bazę techniczną do wprowadzenia w przyszłości usług triple-play, które umożliwiają jednoczesne korzystanie z Internetu, połączeń głosowych i usług wideo (telewizja rozsiewcza, wideo na żądanie).

Zobacz również:

Taką szerokopasmową usługę Imagenio na Stingerach LT instaluje od pół roku w swej sieci hiszpańska Telefónica, co już pozwala na dostawę do domu wysokiej jakości obrazów multimedialnych dla najbardziej popularnych kanałów telewizyjnych i radiowych, usługi wideo na żądanie o cyfrowej jakości oraz dostęp do Internetu dla komputerów osobistych. W połączeniu z routerami Metro Ethernetu daje to przyszłościową i konwergentną infrastrukturę transportową w standardzie Ethernet. Dzięki temu uzyskuje się prostą i ekonomiczną sieć, zdolną do jednoczesnego przenoszenia różnego typu ruchu i usług.


TOP 200