22-rdzeniowy Intel Xeon ma zwiększyć wydajność usług chmurowych

Intel zwiększa liczbę rdzeni instalowanych w procesorach wprowadzając nowe modele Xeon E5-2600 wyposażone nawet w 22 jednostki CPU i przeznaczone głównie dla serwerów obsługujących chmury.

Choć nowe układy są adresowane głównie do dostawców usług chmurowych, ale mogą też znaleźć zastosowanie w serwerach obsługujących bazy danych, a także aplikacje analityczne lub ERP.

Procesory Xeon E5-2600 wykorzystujące mikroarchitekturę Intel Broadwell będą najprawdopodobniej instalowane nie tylko w serwerach, ale również stacjach roboczych. W tym drugim przypadku można oczekiwać, że będą to wersje układów zawierające tylko 4 lub 6 jednostek CPU, ale przy wykorzystaniu dodatkowego koprocesora graficznego stacje takie mogą posłużyć do obsługi wymagających aplikacji virtual reality (wirtualna rzeczywistość) lub edycji wideo 4K.

Zobacz również:

W skład rodziny Xeon E5-2600 v4 wchodzi 27 wersji procesorów. W ich konstrukcji Intel wprowadził wiele różnych modyfikacji zwiększających wydajność w porównaniu do układów poprzedniej generacji. Według przedstawicieli firmy, każda jednostka CPU pracuje o przynajmniej 5% wydajniej niż w układach wykorzystujących poprzednią mikroarchitekturę Haswell, ale producenci serwerów prezentują wyniki testów, z których wynika, że w przypadku niektórych aplikacji wzrost wydajności jest znacznie większy.

Procesory mogą być instalowane w serwerach wykorzystujących starsze wersje układów Xeon E5-2600 v3 (Haswell) wprowadzonych na rynek w 2015 roku.

Dla dużych odbiorców, nowe Xeony mają być dostępne również w wersjach dopasowywanych do wymagań klienta i wytwarzanych na zamówienie.

Nowe funkcje, większa wydajność

Więcej jednostek CPU w pojedynczym procesorze będzie wymagać modyfikacji układów chłodzenia w serwerach. W najwydajniejszym, 22-rdzeniowym układzie Xeon E5-2699 v4 Intel zmniejszył częstotliwość taktowania do 2,2 GHz, ale i tak jego nominalny pobór mocy to około 145 W.

Procesory Xeon E5 v4 są wyposażone w maks. 22 jednostki CPU.

Procesory Xeon E5 v4 są wyposażone w maks. 22 jednostki CPU.

Procesory są przystosowane do współpracy z pamięciami DRAM 3D, które w niedalekiej przyszłości mają się pojawić na rynku oraz wyposażone w dodatkowe instrukcje, które pozwalają na zwiększenie o 70% wydajności operacji szyfrowania/deszyfrowania danych (według danych prezentowanych przez Intela).

Inną nową funkcją jest RTD (Resource Director Technology), która umożliwia alokację pamięci podręcznej i zagwarantowanie jej dostępności dla maszyn wirtualnych o dużym znaczeniu lub też innych ważnych aplikacji. RTD pozwala na zwiększenie wydajności działania systemów zwirtualizowanych, a także serwerów obsługujących środowiska wykorzystujące technologie SDN (Software-Defined Networking) i NFV (Network-Function Virtualization).

Intel zamierza też wprowadzić, jako opcjonalne wyposażenie dla serwerów z procesorami Xeon, karty z interfejsami wykorzystującymi firmową technologię OmniPath, która ma umożliwić istotne zwiększenie szybkości wymiany danych między procesorami, pamięcią DRAM, pamięciami masowymi i innymi elementami systemu. Na razie przedstawiciele firmy nie ujawniają jeszcze szczegółów dotyczących konstrukcji i mechanizmów jakie będzie wykorzystywała technologia OmniPath. Wiadomo tylko, że znajdzie zastosowanie w systemach o wysokiej wydajności przetwarzania HPC (High-Performance Computing).

Jeśli chodzi o zintegrowane w procesorze układy I/O, sieciowe i obsługujące pamięć masową to są praktycznie identyczne, jak wykorzystywane przez procesory Haswell. Jest to wynikiem kompromisu na który zdecydował się Intel by zapewnić możliwość instalacji nowych procesorów w dotychczas stosowanych gniazdach i zmniejszyć w ten sposób koszty upgrade’u starszych modeli serwerów.

Xeon E5-2699 v4 jest wyposażony 55 MB pamięci podręcznej (najwydajniejszy Xeon miał dotąd 44 MB). Katalogowa cena procesora to 4115 USD.

Rynek procesorów serwerowych zdominowany przez Intela

Intel ma dominującą pozycję na rynku procesorów serwerowych z blisko 90-procentowym udziałem. Architektury ARM i Power nie są obecnie silną konkurencją, ale Intel ich nie lekceważy i widać, że stara się z wyprzedzeniem zapobiec potencjalnej utracie klientów.

“W 2015 roku większość z 7 głównych dostawców usług chmurowych będących klientami Intela zaczęło modyfikować swoje systemy wyposażając je w serwery zawierające procesory z większą niż dotąd liczbą CPU” mówi Matt Lane, dyrektor marketingu procesorów Xeon w Intelu.

Jest to wynikiem rosnącego popytu na procesory przeznaczone do obsługi usług świadczonych przez systemy chmurowe. Większa liczba jednostek CPU w pojedynczym procesorze umożliwia zwiększenie ilości strumieni danych jednocześnie generowanych przez aplikacje działające na każdym serwerze.

Niektórzy z dużych klientów Intela, jak Google lub Facebook, wykorzystują procesory intelowskie w serwerach instalowanych w ogromnych centrach danych, ale wciąż rozważają zastosowanie na masową skalę również alternatywnych architektur np. ARM lub IBM Power. A Qualcomm wprowadził niedawno do produkcji serwerowe wersje procesorów ARM wyposażonych w 24 rdzenie. Układy te, według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, wywołały duże zainteresowanie Google.

Producenci nie zwlekają z ogłoszeniem nowych modeli serwerów

Lenovo, HPE (Hewlett Packard Enterprise) oraz Dell ogłosiły wprowadzenie do oferty serwerów z procesorami Intel Xeon E5-2600 v4, a jednocześnie zaprezentowały wyniki testów potwierdzających istotne zwiększenie wydajności nowych modeli w porównaniu do komputerów wyposażonych w układy Haswell.

Wyniki te różnią się w zależności od aplikacji i wykorzystanych benchmarków. W ogólności Lenovo zapewnia o 44-procentowym wzroście szybkości przetwarzania danych, a według testów publikowanych przez Dell (standardowe benchmarki SAP dla Linux OS) nowe układy pracują o 28% szybciej niż ich odpowiedniki Haswell.

Zależnie od producenta, nowe modele serwerów są wyposażane nie tylko w procesory Xeon najnowszej generacji, ale również inne firmowe rozwiązania, które mają je odróżnić od produktów konkurencji.

Na przykład, serwery HPE Proliant Gen9 zostały wyposażone w możliwość wykorzystania nieulotnej pamięci określanej jako NVDIMM (Non-Volatile DIMM). Opracowane przez HPE moduły pamięci zawierają zarówno układy DRAM, jak i flash. W efekcie pamięć taka działa z wydajnością układów DRAM, a jednocześnie zapewnia szybki dostęp do zapisanych w niej danych, nawet jeśli serwer zostanie na jakiś czas wyłączony. Według przedstawicieli producenta technologia ta umożliwia zwiększenie szybkości działania aplikacji takich, jak bazy danych wykorzystujących przetwarzanie w trybie in-memory, jak na przykład SAP HANA.

HPE twierdzi, że pamięci NVDIMM zapewniają 24-krotne zwiększenie IOPS (liczba operacji I/O na sekundę) oraz 6-krotne pasma przepustowości w porównaniu do systemów wykorzystujących dyski SSD podłączone do portów PCIe 3.0.

Dell zaprezentował nowe modele m.in. PowerEdge R730 i R730XD wyposażone w układy Xeon E5-2600 v4, zmodernizowany system chłodzenia, a także więcej niż dotąd opcji dotyczących instalacji pamięci DRAM i pamięci masowych.

Natomiast Lenovo odświeżyło linie dwu-procesorowych serwerów System x3650 M5, System x3550 M5, Flex x240 M5 oraz NextScale nx360 M5. Według producenta nowe modele oferują o 23% większą wydajność pracy w środowiskach Hadoop i 30% większą szybkość szyfrowania/deszyfrowania danych.

HPE wprowadza serwery ProLiant z najnowszymi procesorami Xeon.

HPE wprowadza serwery ProLiant z najnowszymi procesorami Xeon.


TOP 200