2030: Świat robotów i sztucznej inteligencji

Rok 2030 ma przynieść światu 500 tys. razy wydajniejsze procesory (dzięki nanotechnologii), Internet łączący jednocześnie trylion urządzeń, wszechobecną sztuczną inteligencje "zamieszkującą" nasze urządzenia elektroniczne i roboty. Taką wizję przedstawił futurolog Ray Hammond w raporcie zrealizowanym na zlecenie stowarzyszenia Plastics Europe.

Według Raya Hammonda, w ciągu najbliższego ćwierćwiecza moc procesorów komputerowych będzie rosnąć w tak szybkim tempie, że w 2030 r. komputery będą mieć możliwości co najmniej 500 tys. razy większe niż obecne urządzenia. Rozwój ten będzie możliwy dzięki postępowi w dziedzinie nanotechnologii, wykorzystującej w układach scalonych polimery.

Sztuczna inteligencja i roboty

2030: Świat robotów i sztucznej inteligencji

Czy tak będą wyglądać nasi cyfrowi towarzysze?

Wystarczający do obsługi tryliona urządzeń Internet umożliwi funkcjonowanie społeczeństwa korzystającego ze stałego połączenia z Siecią. Natomiast technologie RFID i czujniki bezprzewodowe zapewnią możliwość bieżącego śledzenia i kontrolowania osób, zwierząt, ładunków i innych przedmiotów. Super Internet przyszłości zapewni także wrażenia oddziałujące na wiele więcej zmysłów niż dziś, w tym stymulację zapachową i smakową.

Ray Hammond przewiduje też, że do 2030 r. powstanie rozbudowana sztuczna inteligencja, w której ramach maszyny - wykorzystujące odpowiednie oprogramowanie - będą w stanie zaliczyć test Turinga, czyli przeprowadzić skomplikowaną rozmowę z człowiekiem. "Cyfrowi towarzysze" staną się częścią naszego codziennego życia zamieszkując przenośne urządzenia elektroniczne. Będą oni w stanie okazywać uczucia i komunikować się z nami za pośrednictwem słuchawek i specjalnych okularów wyświetlających projekcje "cyfrowego towarzysza" na siatkówkę naszego oka.

Starzejące się społeczeństwo - do 2030 r. 1 mld osób osiągnie wiek co najmniej 65 lat - będzie chętnie korzystać z pomocy robotów, które będą pełnić rolę opiekunów osób starszych i wykonywać za nich powtarzalne czynności. Według Raya Hammonda, dzięki pracom naukowców z Japonii w przyszłości roboty wykonane z innowacyjnych tworzyw sztucznych staną się stałym elementem życia codziennego Europejczyków.


TOP 200