2030: Świat robotów i sztucznej inteligencji

Okiem futurologa

2030: Świat robotów i sztucznej inteligencji

Robot Tmsuk 4

Raport "Świat w roku 2030" jest efektem całorocznych badań futurologa i powieściopisarza Raya Hammonda, który stworzył go na podstawie obserwacji i analiz rozwoju technologii w takich branżach, jak informatyka, medycyna, budownictwo, elektronika, energetyka, czy motoryzacja. Raport został oficjalnie zaprezentowany w środę (21 listopada) w Brukseli.

"Zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w przełomowych czasach dla rozwoju naszego społeczeństwa i przemysłu, stojąc w obliczu znaczących globalnych wyzwań, takich jak ochrona klimatu i konieczność zwiększenia efektywności energetycznej. Stowarzyszenie PlasticsEurope zleciło przygotowanie tego raportu, aby pogłębić wiedzę na temat przyszłości i w ten sposób zagwarantować, że nasza branża oraz nasze produkty wniosą konstruktywny wkład w pokonanie obecnych i przyszłych problemów" - powiedział w czasie jego prezentacji Wilfried Haensel, dyrektor zarządzający PlasticsEurope.

Choć dokładne przewidzenie przyszłości nie jest możliwe, raport wskazuje na główne kierunki rozwoju i daje pewne wyobrażenie o życiu w 2030 r. Pewne jest jednak, że tempo zmian obserwowane od 1980 r. przyspieszy, co sprawi, że świat będzie znacznie odbiegać od tego, który znamy dzisiaj.

Pełna wersja raportu dostępna w wersji angielskiej znajduje się na stronie www.plasticseurope.org/theworldin2030.

Więcej o naszej przyszłości

- Rozmowa ze Stanisławem Lemem

- Web 2.0: Panatoptikon dla zbuntowanych

- Świat bez Prawa Moore'a

- Nowe technologie: z laboratoriów do praktycznych zastosowań

- Nowe technologie w medycynie

- Społeczeństwo przyszłości: informacje i emocje


TOP 200