2020: w IT gdzie nie spojrzeć wzrost

CIO Insight.Prognozy 2020 przynosi ciekawy obraz cyfryzacji i informatyzacji polskich firm. W każdej z kategorii mamy wzrost. Wyniki określiłbym więc jako optymistyczne. Nawet w czasach schłodzenia prognoz gospodarczych, rola IT nie maleje, a przeciwnie: jeszcze bardziej rośnie.

Biorąc pod uwagę wyraźnie zarysowany konsensus w sprawie dalszych wzrostów kosztów kadr IT - wzrost realny w postaci nakładów pracy jest jeszcze mniejszy, niż widoczny w odpowiedziach CIO Insight. Koszty osobowe stanowią zwykle bardzo wysoki odsetek całości wydatków, więc po uwzględnieniu tej “inflacji” mamy jeszcze mniejszy wzrost.

Kluczowe prognozy 2020 vs 2019 wg CIO Insight. Prognozy 2020:

50%+ CIO przewiduje wzrost budżetu na aplikacje biznesowe 2020 vs 2019

60%+ CIO przewiduje wzrost budżetu na cyberbezpieczeństwo

50%+ CIO przewiduje ocieplenie nastawienia w firmie do chmury publicznej

50%+ CIO jest zadowolonych z DevOps, ale niemal tyle samo chce jego zasadniczej optymalizacji

40% CIO przewiduje, że wpływ AI na biznes wzrośnie

2/3 CIO uważa, że średni koszt pracy IT wzrośnie

Blisko połowa CIO uważa, że proporcje zespołów IT wewnętrznych i dostawców nie zmienią się, ale 1/3 CIO ocenia, że wzrośnie udział zespołów własnych

Blisko 40% CIO nie znalazło jeszcze uzasadnienia wdrożenia RPA

Cała publikacja CIO Insight. Prognozy 2020 jest do pobrania ze strony cxo.pl.

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym wynikom.

Klientów firm biorących w ankiecie powinna zdecydowanie ucieszyć wyraźna i powszechna deklaracja wzrostu nakładów na bezpieczeństwo i tym samym wzrost jego znaczenia. To wyraz najbardziej praktycznej troski o bezpieczeństwo, w tym danych klientów.

Potwierdza się, że wdrożenia rozwiązań sztucznej inteligencji (AI) są w fazie praktycznej - tam gdzie potwierdzą przydatność, tam idzie za tym budżet, tam gdzie nie widać korzyści - nie. Uczestnicy CIO Insight pragmatycznie podchodzą do AI - nie chcą AI tylko dlatego, że to modne. Nauczyliśmy się do czego to służy i wiemy gdzie się naprawdę przydaje.

Zobacz również:

  • 9 inwestycji, które CIO powinni przeprowadzić przed nadejściem recesji

W odwiecznym balansowaniu insourcing vs outsourcing - jesteśmy w fazie stabilizacji, z lekkim wskazaniem na insourcing. Ciekawe, czy to są zmieniające się cykle in / out, czy może jednak sygnał rozpoczęcia długofalowej, powolnej tendencji insourcingowej...

2020: w IT gdzie nie spojrzeć wzrost

Jacek Chmiel, dyrektor Avenga Labs, Avenga (fot. archiwum)

No i moja ulubiona chmura; wyniki wskazują więcej ciepła niż w naszej poprzedniej ankiecie (CIO Insight. CLoud bezalternatywny?). I na pewno więcej niż na naszej debacie oksfordzkiej podczas Gali CIO Roku 2019.

Ponieważ to CIO Insight prognostyczno-podsumowujący, to pozwolę podzielić się z CIO obserwacją, że to był bardzo ciekawy rok także dla nas. Zaczynaliśmy jako IT Kontrakt, teraz 2020 zaczynamy jako globalna Avenga, znacznie większa i bogatsza ofertowo oraz geograficznie firma. To pasuje do meta trendu projektów przecinających granice obszarów geograficznych, biznesowych i technologicznych. Wyzwania są coraz ambitniejsze, tempo coraz większe, wspaniale być aktywnym uczestnikiem tej cyfrowej rewolucji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200