2011 będzie rokiem telewizorów 3D

Analitycy przewidują, że po słabym starcie w roku ubiegłym, roku 2011 przyniesie duży wzrost sprzedaży telewizorów i urządzeń przenośnych wyposażonych w technologię 3D. Ma to być efektem wprowadzenia urządzeń tego typu do masowej produkcji, zmniejszenia ich ceny oraz zwiększenia asortymentu oraz możliwości.

Tim Renowned, analityk z firmy Ovum mówi, że LG, Panasonic, Samsung, Sony i Toshiba pracują nad telewizorami, które zastąpią modele obecnie sprzedawane w cenie około 1000 dolarów. Przewiduje on, że ich ceny oraz rozmiary ekranów zmniejszą się, gdy firmy zaczną masową produkcję tych urządzeń.

Wiele dzisiejszych telewizorów 3D ma 46 cali lub więcej, ale technologię 3D można obecnie instalować w ekranach o wielkości zbliżonej do tradycyjnego monitora komputerowego, a nawet w urządzeniach przenośnych, jeśli tylko ekran ma odpowiednio szybkie odświeżanie. Sharp rozpoczął sprzedaż dwóch telefonów 3D w Japonii, LG wprowadzi w tym roku swój smartfon Optimusa 3D, a Nintendo przenośną konsolę 3DS.

Zobacz również:

  • AI od Google tworzy trójwymiarowe obrazy ludzi
  • Antena DVB-T2 niezbędna do wysokiej jakości
  • LG zmienia identyfikację wizualną - zaprezentowano nowe logo

To ta sama podstawowa technologia, która została wprowadzona w zeszłym roku, ale oni sprawią, że stanie się tańsza - powiedział Renowned. Będzie to bardzo silny wzrost, ale rozpoczynający się z niskiego poziomu.

Analityk wskazuje, że w tym roku pojawi się również więcej filmów oraz rozrywki 3D. Uważa on, że pierwszą grupą nabywców tegorocznych telewizorów 3D będą ludzie w wieku 25-40 lat, którzy szybko przyswajają nowe technologie.

Sony przewiduje, że sprzedaż telewizorów 3D będzie stanowiła 30-50 procent całej sprzedaży telewizorów firmy w okresie 12 miesięcy od kwietnia 2011 do kwietnia 2012. Toshiba niedawno stworzyła autostereoskopowe telewizory 3D, które nie wymagają używania okularów. Na razie ich dwunasto i dwudziestocalowe wersje sprzedają się słabo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200