2008: rok Longhorna

Najważniejszym wydarzeniem Microsoft Security Summit & Developer Days 2007 była premiera wersji beta 3 Longhorna, czyli jak ujawnił Steve Ballmer, Windows Server 2008.

Najważniejszym wydarzeniem Microsoft Security Summit & Developer Days 2007 była premiera wersji beta 3 Longhorna, czyli jak ujawnił Steve Ballmer, Windows Server 2008.

W tym roku Microsoft zdecydował się na połączenie dwóch odrębnych dotychczas konferencji: poświęconej bezpieczeństwu sieci, aplikacji i zarządzaniu systemami IT Microsoft Security Summit oraz Developer Days, imprezy przygotowanej z myślą o programistach. Drugi dzień konferencji został zaś poświęcony tematyce Windows Vista i Longhorn. Jednym z najważniejszych jej wydarzeń było wystąpienie prezesa Microsoftu. Goszczący w Polsce z jednodniową wizytą Steve Ballmer mówił o przyszłości oprogramowania, strategii Microsoftu i nowych produktach.

Bezpieczeństwo i programowanie

2008: rok Longhorna

Steve Ballmer

Jednym z czterech obszarów, wokół których koncentrowała się tematyka konferencji, było bezpieczeństwo. W 2006 r. firma prezentowała podczas konferencji technologię zabezpieczeń warstwy komunikacyjnej, czyli produkty Forefront for Exchange oraz Forefront for SharePoint. W tym roku będzie przedstawiony kolejny element strategii zabezpieczenia środowiska IT - Forefront Client Security, czyli rozwiązania do ochrony notebooków, stacji roboczych i serwerów.

Drugi obszar tematyczny Microsoft Security Summit & Developer Days obejmował narzędzia programistyczne. Poruszane były przede wszystkim zagadnienia związane z bezpieczeństwem aplikacji i projektem "Wiarygodnych technik komputerowych" (Trustworthy Computing). Kolejny to serwery infrastrukturalne. Firma prezentowała możliwości System Center Operations Manager 2007, następcy Microsoft Operations Managera i przedstawiała korzyści płynące z jego wdrożenia. Przedstawiciele Microsoftu opowiadali także o nowym produkcie System Center Essentials, przeznaczonym do zarządzania infrastrukturą IT dla średnich przedsiębiorstw.

Beta dla wszystkich

Odrębnym tematem był Longhorn, czyli Windows Server 2008. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali świeżo opublikowaną wersję beta 3 tego produktu. To pierwsza publiczna beta. Dwie wcześniejsze dostępne były jedynie dla testerów koncernu.

Rozszerzenie zasięgu testów ma przyczynić się do zakończenia prac nad kolejną wersją Windows Server zgodnie z planem. Premiera Windows Server 2008 planowana jest na koniec 2007 r. W becie 3 znalazło się sporo nowości - m.in. technologia Microsoft PowerShell. Dotychczas była ona dostępna jedynie jako dodatek. PowerShell umożliwia automatyzowanie zadań wykonywanych przez serwery pracujące w sieci. Nowa beta to także nowy firewall oraz system instalacji Server Core.

Prezes Microsoftu mówił także o innych technologiach. Jedną z nich jest Silverlight, której premiera miała miejsce kilka dni po konferencji. Jest to wtyczka do przeglądarki internetowej mająca stanowić konkurencję dla odtwarzacza Adobe . Technologia adresowana jest do trzech grup odbiorców - dostawców treści multimedialnych, programistów i projektantów aplikacji RIA oraz użytkowników końcowych korzystających z multimediów na stronach WWW. Wykorzystanie Silverlight zapowiedziały już m.in. firmy Akamai Technologies, Brightcove, Eyeblaster, Major League Baseball i Netflix.

Silverlight znany był wcześniej pod nazwą roboczą WPF/E (Windows Presentation Foundation Everywhere). Wtyczka jest kompatybilna z najpopularniejszymi przeglądarkami, m.in. Internet Explorer, Firefox i Safari. Działa niezależnie od systemu operacyjnego zainstalowanego na komputerze użytkownika. Microsoft zapowiada, że zoptymalizuje inne produkty tak, aby Silverlight był bardziej wydajny. Mowa tu m.in. o nadchodzącej nowej wersji Windows Servera, w której dostępny będzie - jako plugin - zestaw Internet Information Services 7 Media Pack, zwiększający możliwości dostarczania treści multimedialnych. Pod kątem Silverlight zoptymalizowany ma zostać także zestaw aplikacji dla webmasterów i projektantów stron WWW - Expression.

Wirtualizacja

Steve Ballmer zapowiedział również tegoroczną premierę rozwiązania SoftGrid. Technologia ta tworzy całkowicie zwirtualizowane środowisko. Aplikacje są dostarczane z serwera do komputera klienckiego i tam uruchamiane w specjalnym tzw. kontenerze izolującym kod od systemu operacyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uniknięcia problemów z wieloma wersjami jednocześnie uruchamianych aplikacji.

Program oficjalny

W trakcie jednodniowej wizyty w Polsce Steve Ballmer spotkał się z Ludwikiem Dornem, wiceprezesem Rady Ministrów, który odpowiada za koordynowanie działań związanych z pracami nad programem informatyzacji państwa. Podczas spotkania dyskutowano także na temat współpracy Microsoftu z ośrodkami akademickimi w Polsce oraz osiągnięć studentów naszych uczelni technicznych, którzy odnoszą znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej, w tym także w konkursie technologicznym Microsoft Imagine Cup oraz programie praktyk Microsoft.

Do tej pory firma uruchomiła w Polsce dwa Centra Innowacji Microsoft - w Poznaniu i Łodzi. Na terenie całej Europy Środkowo-Wschodniej jest ich osiem. Szef Microsoftu wyszedł z inicjatywą zorganizowania w Polsce międzynarodowej konferencji "e-Government Forum". Celem imprezy miałoby być wzmocnienie polskiej myśli technologicznej i podniesienie atrakcyjności Polski dla firm z branży IT. Poza tym Steve Ballmer spotkał się z kluczowymi klientami i partnerami firmy Microsoft. Rozmawiano na nich o planowanych inwestycjach giganta z Redmond oraz perspektywach rozwoju firm partnerskich tworzących autorskie rozwiązania w oparciu o technologie Microsoft.


TOP 200