20-cali LCD w panoramie - na Wasze życzenie testujemy 3 modele dla wymagających

Większość kupujących monitory LCD zwraca w pierwszej kolejności uwagę na cenę, dopiero później analizując waloru użytkowe i techniczne danego modelu. Z tego względu największą popularnością i dostępnością cieszą się modele z prostymi matrycami TN. Te mają podstawową zaletą w postaci krótkiego czasu reakcji panelu lecz do ich wad zalicza się wąskie kąty patrzenia czy mało soczyste i zróżnicowane barwy (szczególnie w panelach 6-bitowych). Podczas ostatniego redakcyjnego testu LCD prosiliście nas o raport z testów modeli dla wymagających odbiorców. Życzenie spełnione. Testujemy 3 panoramiczne LCD, których cechami wspólnymi są zaawansowane matryce S-IPS lub PVA oraz identyczna rozdzielczość 1680x1050 pikseli (przekątna 20-21"). Rynkowemu przebojowi - NEC-owi MultiSync 20WGX2 Pro przeciwstawiamy Samsunga SyncMaster 215TW oraz najnowszy model EIZO FlexScan S2031W. Który z nich jest najlepszy, a który ma najlepszy stosunek jakości do ceny?

Monitory, którymi zajęliśmy się tym razem są wyraźnie droższe od modeli o tej samej przekątnej lecz najtańszej matrycy TN. Nie zawsze są to różnice wielkie, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, czy być może nie lepiej zainwestować dodatkowe 200-400 zł i kupić monitor lepszy. Pamiętajcie, że wyświetlacz to jeden z najważniejszych elementów zestawu komputerowego, który zazwyczaj użytkujemy wymieniając po drodze kilka "blaszaków".

Aby zrozumieć za co płacimy więcej w monitorze z matrycą PVA, MVA czy S-IPS prezentujemy Wam krótki opis każdej z wymienionych technologii.

TN

Technologia Twisted Nematic najczęściej stosowana jest w niedrogich modelach. Matryce tego typu nie najlepiej reprodukują barwy, mają jednak również mocne strony. Po pierwsze, gwarantują krótki czas reakcji, w najnowszych modelach to nawet 2 ms. Mówimy tu o przetworzeniu kolorów szary-biały-szary, bo w wypadku innych czas zdecydowanie się wydłuży. Producenci odnoszą się jednak najczęściej właśnie do reakcji przejść czarno-białych, tak więc podajemy taką wartość w celu ukazania różnic pomiędzy wyświetlaczami LCD. Największą wadą matryc TN jest stosunkowo wąski kąt widzenia, rzeczywiste 120-140 stopni w obu płaszczyznach już uznaje się w ich wypadku za dobry wynik. Panele tego typu nie nadają się do zastosowań profesjonalnych (mamy na myśli głównie pracę z grafiką), jednak z racji niskiej ceny i wspomnianego krótkiego czasu reakcji dobrze sprawdzą się w grach i podczas oglądania dynamicznych materiałów wideo.

MVA, PVA

To matryce uznawane za dobrze odwzorowujące barwy. W popularnych matrycach TN ułożenie ciekłych kryształów będących w stanie pobudzenia jest nieuporządkowane, natomiast w wypadku tych technologii - wielokierunkowe, dzięki czemu obraz jest spójny, o mniej widocznej strukturze pikseli. Technologię PVA opracował Samsung, natomiast MVA i WVA opatentowali inni znaczący producenci matryc LCD - Fujitsu i CMO. Zasada działania trzech technologii "VA" jest praktycznie taka sama, a różnice w nazewnictwie spowodowane są kwestiami praw patentowych. Panele tego typu są kosztowne, co znajduje swoje odzwierciedlenie w cenach monitorów. Ich zalety są za to w określonych zastosowaniach nie do przecenienia: mają bardzo szerokie kąty widzenia, minimum 170 stopni w obu płaszczyznach. Niestety, jest jedna wada - dłuższy niż w modelach TN czas reakcji. Najszybsze modele mają czas reakcji rzędu 8-12 ms, co sprawia, że podczas wyświetlania szybko przemieszczających się po ekranie obiektów niekiedy można zauważyć tzw. smużenie.

IPS, S-IPS

Technologia ta zdobywa coraz większą popularność, jest mocno promowana przez koncerny LG.Philips (spółkę wytwarzająca ekrany do monitorów LG i Philips) oraz Samsung. Matryce z powodzeniem łączą najlepsze cechy wyświetlaczy TN i MVA. Odwzorowanie barw jest lepsze niż na ekranach TN i MVA/PVA. Szerokie są także kąty widzenia, co sprawia, że ekran tego typu wydaje się najlepszy do zastosowań domowych i profesjonalnych, gdzie mamy do czynienia zarówno ze statycznym, jak i dynamicznym obrazem. Stosunkowo krótki jest także czas reakcji - rzędu 6 ms (gtg). Źródłem tak dobrych właściwości jest uporządkowane, lecz odmienne niż w modelach MVA ułożenie ciekłych kryształów. Matryce MVA mają kryształy ułożone mniej więcej w literę V, a wyświetlacze IPS - równolegle do szklanych warstw matrycy. Wadą matryc tego typu jest ich wyższa cena.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200