2 lata więzienia dla piratów

Na 2 lata więzienia, w zawieszeniu na 5 lat, zostali skazani trzej właściciele firmy sprzedającej komputery w Gorzowie Wielkopolskim. Zostali skazani za sprzedaż pecetów z nielegalnie zainstalowanym oprogramowaniem Microsoftu i Adobe.

Prokuratura udowodniła im około 70 przypadków sprzedaży komputerów z nielegalnie zainstalowanym oprogramowaniem (najczęściej systemem operacyjnym Windows). Wyrok nie jest prawomocny.

Wyrok zapadł już na pierwszej rozprawie 15 października 2003 r. w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim. Właściciele sklepu będą musieli pokryć koszty sądowe i zapłacić grzywnę w wysokości 20 tys zł każdy. Zawieszając warunkowo wykonanie kar pozbawienia wolności, Sąd zobowiązał oskarżonych do naprawienia szkody w całości, poprzez zapłacenie producentom oprogramowania ponad 90 tys. zł. W zakresie obowiązków zapłaty odszkodowania i grzywien, jest to jeden z najsurowszych wyroków karnych w historii procesów dotyczących piractwa komputerowego w Polsce.

Zobacz również:

W 2000 r. policja przeprowadziła przeszukanie w firmie, która sprzedawała komputery klasy PC. W jego wyniku prokurator zdecydował się przeprowadzić kilkaset przeszukań w mieszkaniach klientów sklepu. Pierwsze 350 przeszukań wykazało, iż około 70 klientów sklepu zakupiło komputery wraz z nielegalnym oprogramowaniem. Po tym fakcie, prokurator skierował akt oskarżenia przeciwko 3 właścicielom firmy sprzedającej komputery.

Niezależnie od tego, akty oskarżenia zostały skierowane przeciwko niektórym klientom, gdyż na komputerach, które posiadali w domach znaleziono nielegalne oprogramowanie.


×