Femtokomórki zyskują na popularności

Femtokomórki cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Stowarzyszenie Femto Forum zdecydowało się nawiązać współpracę z GSM Association, a Qualcomm (znany producent rozwiązań sieciowych) postanowił zainwestować w firmę ip.access, specjalizującą się w produkcji dużych stacji bazowych oraz mniejszych typu microcell oraz picocell.

Stowarzyszenia Femto Forum i GSM Association zamierzają pracować wspólnie nad sposobami integrowania dwóch środowisk: sieci komórkowych z szerokopasmowymi systemami dostępowymi do internetu.

Rozwiązania typu femtokomórki to domowe, bezprzewodowe stacje bazowe, które obsługują telefony komórkowe i przekierowują inicjowane przez nie rozmowy, tak iż dane są transmitowane za pośrednictwem szerokopasmowego połączenia (np. Neostrady) zapewniającego użytkownikowi dostęp do internetu.

Swoje pierwsze rozwiązanie femtokomórki zaprezentowała w lutym br. na targach Mobile World Congress w Barcelonie firma Netgear (pisaliśmy o tym tutaj). Również Motorola przygotowuje się do wprowadzenia do swojej oferty takich produktów (patrz informacja tutaj). NEC podejmuje podobne kroki (patrz wiadomość tutaj), w wyniku których na rynku pojawią się niedługo stacje bazowe tej firmy obsługujące technologię femtokomórki.

Firma ip.access (w którą zainwestowały ostatnio tak znani producenci sprzętu sieciowego, jak Cisco, Intel oraz Motorola) specjalizuje się w produkcji rozwiązań typu femtokmórki, a jej sztandarowy produkt nosi nazwę Oyster 3G.

Femtokomórki zyskują na popularności

Oyster 3G

Jest to domowa stacja bazowa, która może obsługiwać standardowe telefony komórkowe 3G. Użytkownicy nie muszą posiadać telefonów typu "dual mode", aby mogli skorzystać z usług takiej stacji. Stacja Oyster 3G zdobyła niedawno nagrodę przyznawaną corocznie przez stowarzyszenie GSM Association, jako produkt roku 2007 w kategorii Award for Best Radio Access Product.

Specjaliści podkreślają, że warunkiem odniesienia sukcesu przez rozwiązania typu femtokomórki są standardy. Użytkownicy będą chętnie kupować takie produkty dopiero wtedy, gdy będą pewni iż poszczególne rozwiązania są ze sobą zgodne. Póki co, standardów takich nie ma.

Pocieszające jest to, że do stowarzyszenia Femto Forum przystępują kolejne firmy zainteresowane tą technologią. I tak np. do stowarzyszenia wstąpiły ostatnio takie firmy, jak AT&T, China Telecom, Nortel, SK Telecom, Sprint Nextel i T-Mobile .

Qualcomm, ip.access i GSM Association oczekują, że pierwsze komercyjne usługi oparte na technologii femtokomórki pojawią się na rynku pod koniec br., a więcej nowych rozwiązań w tym obszarze można się spodziewać w 2009 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200