128-procesorowy Primepower 2000

Fujitsu Siemens Computers przedstawiła Primepower 2000 - 128-procesorowy unixowy serwer klasy enterprise, oparty na procesorach SPARC64 GP 450 MHz.

Fujitsu Siemens Computers (FSC - utworzona w październiku 1999 jako joint-venture Fujitsu Ltd. i Siemens AG) przedstawiła Primepower 2000 - 128-procesorowy unixowy serwer klasy enterprise, oparty na procesorach SPARC64 GP 450 MHz i systemie operacyjnym Solaris 7 i 8. Zaprojektowano go do obsługi najbardziej wymagających aplikacji (typu SAP).

Najbardziej rozbudowany serwer z rodziny Primepower oparto na architekturze SMP (Symmetrical Multiprocessor Processing - symetrycznego przetwarzania wieloprocesorowego). Ma on 256 GB pamięci operacyjnej i 192 karty PCI. Zestawienie i wykorzystywanie w systemie 128 procesorów (wszystkie komponenty mieszczą się w 4 szafach) jest możliwe dzięki opracowanej przez Fujitsu Siemens dwupoziomowej magistrali krzyżowej o przepustowości 57,6 GB/s, zaadaptowanej z komputerów typu mainframe. Przełączanie pozwala na zwiększanie możliwości przetwarzania wybranym działom przedsiębiorstwa, np. finansowemu pod koniec miesiąca w okresie rozliczeniowym. Funkcje dynamicznego partycjonowania pozwalają na podzielenie zasobów serwera na maks. 15 grup. Można dokonywać dynamicznej rekonfiguracji systemu oraz wymiany „na gorąco” podzespołów komputera (bez przerywania jego pracy). Płyty systemowe do nowych zastosowań można dokładać stopniowo.

Kolejne rozwiązanie zwiększające niezawodność pracy serwerów polega na zastosowaniu oprogramowania, które traktuje wszystkie procesory jako jeden klaster. Jeśli jeden z procesorów ulega awarii, jego zadania przejmuje natychmiast inny procesor. Cały proces odbywa się automatycznie, nie zakłócając pracy systemu.

Duże banki i operatorzy sieci komórkowych to potencjalni zainteresowani zakupem serwera z największą na rynku liczbą procesorów (128), powiedział Bernhard Kronauer z niemieckiej fabryki Fujitsu Siemens w Paderborn, gdzie firma Flextronics na zlecenie FSC produkuje serwery.

Mamy do wyboru sześć modeli z serii Primepower. Primepower 200, 1–2 procesorów, obsługa grup roboczych. Primepower 400 (1–4 procesorów) i Primepower 600 (1–8 procesorów) - serwery oddziałowe. Serwery Primepower 800 (4–16 procesorów), Primepower 1000 (6–32 procesorów) i Primepower 2000 (8–128 procesorów) – wysoko wydajne serwery najwyższej klasy, przeznaczone do obsługi średnich i dużych przedsiębiorstw. Serwery są wyposażane w procesory SPARC taktowane zegarem od 250 do 45 MHz, obsługują pamięci masowe standardu Fibre Channel RAID i można do nich dołączyć do 96 kart PCI. Wszystkie serwery Primepower wykorzystują architekturę SMP (symetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe).

Pierwsze trzy modele serwerów linii Primepower (200, 400 i 600) są dostępne w dwóch wersjach: jako wolno stojące lub w obudowie przystosowanej do instalowania w standardowej 19-calowej szafie (szerokość szafy). Pozostałe modele to serwery wolno stojące.

Serwery linii Primepower zostały zaprojektowane przez Amdahl – przedsiębiorstwo kontrolowane w 100 proc. przez Fujitsu.

Primepower 600 przetwarza dla LOTu

23 kwietnia br. w PLL „LOT” uruchomiono klaster zbudowany z dwóch serwerów unixowych Primepower 600 (z oprogramowaniem firmy Veritas). Jak poinformowała Magdalena Masiak, szefowa marketingu i PR w Fujitsu Siemens Computers: Jest to pierwsza tak poważna instalacja aplikacji mission critical na serwerach Primepower.

W ramach zasobów zwiększających niezawodność systemu dodatkowy, trzeci serwer w takiej samej konfiguracji tworzy węzeł rezerwowy dla dwu podstawowych. Całość istotnych danych jest składowana na systemie macierzy firmy EMC (z macierzą dublującą włącznie).

Model Primepower 600 dysponuje 4 procesorami 360 MHz (8 MB pamięci podręcznej każdy), pamięcią RAM o pojemności 2 GB, 4 dyskami twardymi 18 GB i zapasowym zasilaczem.

Aplikacja przygotowana przez Lufthansa Systems jest przeznaczona do planowania i zarządzania siatką połączeń, planowania personelu pokładowego i lotniczego oraz sterowania ruchem. Opiera się na motorze bazy danych Oracle 8i. Do bezpośredniej obsługi aplikacji użyto terminali graficznych X-Windows i terminalu aplikacjnego Tarantella. Serwery działające pod systemem operacyjnym Solaris v.7 będą obsługiwały modułową aplikację NetLine, przeznaczoną specjalnie dla firm lotniczych. Realizacją całości przedsięwzięcia, w tym dostawą sprzętu, zajęła się firma Comp SA, która wygrała przetarg w PLL „LOT”.

Konfiguracja systemu: Primepower 600 RACK/2*CPU 450 MHZ/8 GB/HDD 2x18 GB.

Primepower 2000 rekordzista

Jak podał producent, Serwer Primepower 2000 z 48 procesorami 563 MHz SPARC64-GP zajął pierwsze miejsce w teście TPC-C przeprowadzonym wśród największych serwerów korporacyjnych, osiągając wynik 222,772 transakcji na min 50,34$/tpmC (stan na 3 kwietnia 2001). Serwer pobił także rekord w teście SPEC integer 2000 firmy Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC). Także na Primepower ustanowiono nowy standard dla 16-procesorowych serwerów, który zmierzono testem SPECint_rate2000.

Więcej informacji na temat testów: TPC-C: www.tpc.org/SPECint2000 & SPECint_rate2000, www.spec.org/osg/cpu2000/results/.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200