12 przydatnych programów za darmo

Niektóre, bardzo użyteczne aplikacje - usprawniające pracę z komercyjnymi narzędziami, poprawiające bezpieczeństwo, czy uprzyjemniające wolny czas - są dostępne bezpłatnie. Przedstawiamy tuzin najciekawszych dostępnych na licencji freeware.

Eksplorator jest podstawowym menedżerem plików systemu Windows. Niestety w obecnej wersji jest określany jako "podstawowy" przez wzgląd na dość ograniczoną funkcjonalność. Wiele osób uważa jego integralność z systemem za jedyną zaletę. Dla innych to kolejna wada. Być może jednak warto zastanowić się nad bezpłatnym rozszerzeniem możliwości tego, dość prostego, menedżera plików za pomocą kilku dodatkowych aplikacji.

1. Podgląd plików

12 przydatnych programów za darmo

Universal Viewer

Zapisując przed chwilą stworzone dokumenty rzadko trudzimy się, aby je dobrze opisać. Zdawkowe nazwy plików utrudniają zaś zlokalizowanie danych już po kilku dniach. Do tej pory, aby sprawdzić co dokładnie zapisaliśmy w poszczególnych plikach, trzeba było je otworzyć albo skorzystać z okna podglądu w Windows Vista. Pierwsza opcja to konieczność uruchomienia programu, w którym dany dokument został stworzony. Często czynność ta trwa dość długo. Dla tych, którzy nie mają tyle czasu a pracują na Windows XP przygotowano aplikację Universal Viewer (www.uvviewsoft.com/index.htm). Ten darmowy program umożliwia podejrzenie zawartości wielu rodzajów plików tekstowych i graficznych. Osobna, także bezpłatna, wtyczka pozwala na podgląd dokumentów pakietu Microsoft Office.

2. Odzyskiwanie usuniętych plików

Przypadkowo usunąłeś dokument albo w nieodpowiednim momencie zawiesił Ci się komputer? Dzięki aplikacji Restoration (www3.telus.net/mikebike/RESTORATION.html) można odzyskać skasowane dane, również pliki tymczasowe. Program próbuje odzyskać wszystkie pliki, których ślady pozostały na twardym dysku. Im mniej operacji zapisu wykonano od momentu skasowania, tym większe szanse na odzyskanie kompletu danych. Restoration nie wymaga instalacji i może być uruchomiony z nośnika zewnętrznego, np. pamięci USB. To dodatkowa jego zaleta.

3. Usuwanie duplikatów

12 przydatnych programów za darmo

Restoration

DoubleKiller (www.bigbangenterprises.de/en/doublekiller) to proste narzędzie umożliwiające znalezienie powtarzających się plików, niepotrzebnie zajmujących miejsce na twardym dysku. Aplikacja ta posiada dość rozbudowany zestaw opcji wyszukiwania i kryteriów porównywania zapisanych danych. DoubleKiller pozwala także na wyszukiwanie powtarzających się plików w sieci lokalnej. Oprogramowanie jest bezpłatne w użytku niekomercyjnym. Rozbudowana wersja do zastosowań komercyjnych kosztuje ok. 40 USD.

4. Szybsza nawigacja

Wiele osób narzeka na niewygodny dostęp do najczęściej odwiedzanych folderów. Przydatna dla nich może okazać się aplikacja Folder Guide (www.freeware365.com). Dzięki niej dostęp do ulubionych katalogów trwa niewiele dłużej niż dwa kliknięcia. Folder Guide dodaje do menu podręcznego Windows osobne drzewo z listą odnośników do folderów wybranych uprzednio przez użytkownika. Dodanie lub usunięcie katalogu z tej listy to także kwestia dwóch kliknięć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200