12 miesięcy z NetWare

Novell przedstawił plan rozwoju sieciowego systemu operacyjnego NetWare na najbliższy rok.

Novell przedstawił plan rozwoju sieciowego systemu operacyjnego NetWare na najbliższy rok.

Do połowy 2000 r. Novell wprowadzi aż trzy uaktualnienia systemu NetWare 5. Jako pierwszy pojawi się dodatek okreś-lony kryptonimem Cobra, który będzie zawierał usprawnienia usług internetowych. Później do sprzedaży trafi 6 Pack - wersja NetWare zoptymalizowana do pracy na serwerach wieloprocesorowych. Ostatnim uaktualnieniem będzie Modesto - 64-bitowa wersja NetWare, która będzie działała na serwerach wyposażonych w procesor Merced, pierwszy z intelowskiej rodziny IA-64. Novell nie podał dokładanego terminarza wprowadzenia na rynek żadnego z wymienionych produktów.

Siostra Pytona

Cobra trafi do testów beta pod koniec czerwca br. Rozszerzy funkcjonalność internetową serwera NetWare 5. Przede wszystkim implementować będzie w systemie protokół HTTP wykorzystując go jako standardowy protokół komunikacyjny. Ma to umożliwić zdalne administrowanie serwerami Net-Ware bezpośrednio z poziomu przeglądarki WWW.

Cobra wzbogaci NetWare o inne rozwiązania internetowe. W produkcie będą zinteg-rowane serwery Netscape Enterprise Ser-ver, IBM WebSphere i baza danych Oracle 8i. Do NetWare zostanie dodany system plikowy WebDAV, który w pewnym stopniu wykorzystują aplikacje wchodzące w skład Microsoft Office 2000, a także rozszerzenia FrontPage Web, umożliwiające utrzymywanie na serwerze NetWare i zdalne aktualizowanie stron WWW tworzonych przy użyciu pakietu Microsoft FrontPage.

Sześciopak

Wersja beta systemu, nazwanego roboczo 6 Pack, trafi do testów w lipcu br. Będzie to specjalna wersja NetWare zoptymalizowana do obsługi serwerów wieloprocesorowych. Usługi, takie jak NDS i Novell Storage Services dzięki 6 Pack będą mogły korzystać z zasobów wielu procesorów.

6 Pack ma być przygotowany do pracy na serwerach 8-procesorowych, ale jego górnym limitem będą 32-procesorowe. Pokonana zostanie bariera 4 GB RAM obsługiwanej w jednym serwerze (teoretycznie pamięć będzie można rozbudowywać nawet do 64 GB).

Dla dużego i małego biznesu

Już po premierze procesora Intel Merced - jako ostatni - na rynek trafi w pełni 64-bitowy Modesto. Novell nie ujawnia jednak szczegółów dotyczących tego systemu.

Równolegle z systemem NetWare firma rozwija także produkt przeznaczony dla małych i średnich firm, znany dotychczas pod nazwą NetWare for Small Business. Firma zamierza wkrótce wprowadzić na rynek kolejną jego wersję, wyposażoną w piątą wersję NetWare.

W pakiecie, nazwanym Novell Small Business Suite 5, znajdzie się system poczty elektronicznej GroupWise 5.5, oprogramowanie BorderManager FastCache 3, baza danych Oracle 8 (z licencją dla 5 użytkowników) i pakiet ZENworks Starter Pack 1.1 do zarządzania komputerami i zainstalowanymi na nich aplikacjami. Novell włączy do SBS narzędzia umożliwiające tworzenie (NetObjects Fusion 3.0) i obsługa WWW (Netscape Enterprise Server for NetWare), przesyłanie faksów (Tobit FaxWare 5.11), a także wyszukiwanie wirusów (VirusScan i NetShield firmy Network Associates). Tak jak dotychczas do jednego serwera można podłączyć 50 użytkowników.

NSBS znalazł się już w fazie testów beta i pojawi się na rynku do końca lata br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200