Novell ujawnia szczegóły umowy z Microsoftem

W raporcie skierowanym do nadzoru giełdowego firma opublikowała treści trzech głośnych umów zawartych z koncernem Microsoft w 2006 roku. Zdaniem obserwatorów mają one istotne znaczenie dla przyszłości systemu Linux.

Przypomnijmy, że Novell i Microsoft podpisały porozumienie obejmujące: trzy obszary - współpracy technologicznej, współpracy biznesowej oraz wymiany patentowej. Koncern z Redmond zgodził się zapłacić Novellowi 108 mln USD w ramach porozumień patentowych. Wiadomo również, że Microsoft zdecydował się wydać setki milionów dolarów na realizację porozumienia, w tym ok. 240 mln USD na subskrypcje Suse Linux Enterprise Server. Jak kilka miesięcy temu wyjaśniał zarząd Novella - "Microsoft będzie mógł z nich korzystać, odsprzedawać je i dystrybuować przez cały okres obowiązywania umowy, pozwalając klientom zamieniać je na roczne lub wieloletnie subskrypcje na uaktualnienia, aktualizacje i pomoc techniczną". W zamian Novell będzie odprowadzał na rzecz Microsoftu pewien procent swoich przychodów z rozwiązań linuksowych.

Środowiska open source od czasu ogłoszenia współpracy obu firm doszukują się w niej szans oraz - w głównej mierze - zagrożeń dla rozwoju platformy Linux. Większość warunków umowy między Novellem a Microsoftem jest znana od 2006 roku. Udostępnione obecnie dokumenty nie rzucają nowego światła na to porozumienie. Bruce Perens - jeden z głównych adwokatów idei otwartego oprogramowania - stwierdził, iż ze wstępnej lektury umów wynika, że nie chronią one w pełni użytkowników Linuksa przed ewentualnymi roszczeniami patentowymi Microsoftu.

Szczegóły porozumienia Novell-Microsoft mogą okazać się pomocne w tworzeniu ostatecznej wersji nowej licencji GPLv3 (GNU General Public License version 3) wraz z którą dystrybuowane są produkty open source.

Czytaj także:

Jaki jest Linux w polskim biznesie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200