1100 miejsc pracy w Krakowie

Capgemini Polska i IBM Polska zamierzają zatrudnić ok. 1100 osób w tworzonych właśnie w Krakowie ośrodkach usługowych. Pierwsza z firm chce oferować usługi outsourcingowe, druga zamierza przenieść do Polski część rozwoju oprogramowania Tivoli. Polski rząd zdecydował się na dofinansowanie tych projektów w wysokości 4,2 mln zł.

Capgemini Polska i IBM Polska zamierzają zatrudnić ok. 1100 osób w tworzonych właśnie w Krakowie ośrodkach usługowych. Pierwsza z firm chce oferować usługi outsourcingowe, druga zamierza przenieść do Polski część rozwoju oprogramowania Tivoli. Polski rząd zdecydował się na dofinansowanie tych projektów w wysokości 4,2 mln zł.

Capgemini zamierza stworzyć w Krakowie Europejskie Centrum Usług IT i Outsourcingu. Inwestycja będzie miała charakter usługowy, a 95% sprzedaży stanowić będą usługi księgowe i informatyczne świadczone dla klientów Grupy Capgemini w Europie. Aby uzyskać wsparcie polskiego rządu (3,4 mln zł), zobowiązała się do zainwestowania w budowę krakowskiego centrum prawie 32 mln zł oraz do utworzenia i utrzymania w nim przez co najmniej pięć lat 900 miejsc pracy. Centrum ma zostać otwarte do końca 2006 r.

Kosztami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem przez polski rząd są także dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników w wysokości prawie 93 mln zł. "Zatrudnienie 900 osób w sektorze usług finansowo-księgowych i rozwoju technologii informatycznych spowoduje obniżenie stopy bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem" - przekonują przedstawiciele rządu. Realizacja projektu Capgemini w Krakowie ma przynieść wpływy do budżetów państwa i jednostek samorządu terytorialnego w wysokości ponad 20 mln zł.

Wsparcie z budżetu (0,8 mln zł) w stworzeniu w Krakowskim Parku Technologicznym Centrum Badawczo-Rozwojowego - Laboratorium Oprogramowania Tivoli otrzyma także IBM Polska. Firma ta zamierza rozwijać w krakowskim centrum system do zarządzania infrastrukturą informatyczną Tivoli. Jego pracownicy mają także brać udział w projektach wdrożeniowych u klientów IBM. Firma ta zobowiązała się do zainwestowania w Krakowie 8,2 mln zł oraz utworzenia i utrzymania przez co najmniej pięć lat 200 miejsc pracy. Laboratorium ma zacząć działać do końca 2007 r.

Kosztami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem w ramach programu wsparcia inwestycji IBM w Polsce są także dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników w wysokości 19,6 mln zł. Realizacja tego projektu ma przynieść wpływy do budżetów państwa i jednostek samorządu terytorialnego w wysokości ok. 16 mln zł.

Ośrodki badawczo-rozwojowe branży IT w Polsce

Motorola (Kraków, 700 osób) - technologie telekomunikacyjne i mobilne

Siemens (Wrocław, 700 osób) - technologie mobilne

ADB (Zielona Góra, 250 osób) - telewizyjne technologie cyfrowe

Intel (Gdańsk, 250 osób) - technologie sieciowe i mobilne

Lucent Technology (Bydgoszcz, 250 osób) - technologie telekomunikacyjne

IBM (Kraków, 200 osób) - rozwój oprogramowania Tivoli

Sabre Holding (Kraków, 200 osób) - rozwiązania "Open Systems"

IMG (Warszawa, 150 osób) - konsulting, rozwiązania bazujące na SAP

Samsung (Warszawa, 100 osób) - technologie mobilne

Capgemini (Wrocław, 100 osób) - oprogramowanie na zlecenie

Oracle (Warszawa, 20 osób) - technologie mobilne

IBM/PeopleSoft (Warszawa, 20 osób) - oprogramowanie CRM

3000 - tylu specjalistów w Polsce zatrudniły już centra badawczo-rozwojowe zachodnich koncernów informatycznych.


TOP 200