11 zagrożeń, których nie znałeś

10. Zagrożone kopie zapasowe

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że powinieneś regularnie archiwizować swoje dane - przede wszystkim dotyczy to elementów, których nie da się zastąpić, np. zdjęć rodzinnych. Wprawdzie gromadzenie kopii zapasowych na zewnętrznym twardym dysku lub nagrywanie ich na nośniki CD lub DVD i przechowywanie w szafie pozwoli ci łatwo przywrócić pliki w razie awarii twardego dysku, jednak w ten sposób tworzysz przenośne archiwum swoich najcenniejszych zasobów - przenośne, a więc takie, które łatwo może zostać ukradzione, zgubione lub zniszczone.

Szyfruj swoje kopie zapasowe. Koniecznie stosuj taki program archiwizujący, który szyfruje kopiowane zasoby lub przynajmniej chroni je hasłem, aby uniemożliwić dostęp niepowołanym osobom. Możesz pójść jeszcze o krok dalej i umieścić kopię zapasową na szyfrowanym zewnętrznym dysku USB, takim jak Seagate Maxtor BlackArmor. Alternatywnie możesz zaopatrzyć się w dysk zewnętrzny z zabezpieczeniem biometrycznym, np. skanerem odcisków palców. Takie możliwości zapewnia m.in. Apricorn Aegis Bio i LaCie d2 Safe.

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych
  • FBI ostrzega - masowy atak phishingowy w USA

Korzystaj z internetowego archiwizowania danych. Może jeszcze lepszym wyjściem jest umieszczenie duplikatu swoich zasobów na dysku online, np. w serwisie Microsoft Windows Live SkyDrive (skydrive.live.com), który zapewnia bezpłatnie aż 25 GB miejsca i pewien poziom bezpieczeństwa, wymagając podania nazwy użytkownika i hasła.

Niestety, kopiowanie 25 GB danych i synchronizowanie tak pokaźnych zasobów za pomocą usługi SkyDrive jest bardzo czasochłonne i niewygodne. Jest na to lekarstwo. Za niewielką opłatą zarejestrujesz się w takim serwisie, jak Mozy, który oferuje narzędzia do zautomatyzowania synchronizacji danych, co zagwarantuje ci regularne i nieabsorbujące ich archiwizowanie.

11. Nieaktualizowane oprogramowanie (nie tylko Windows)

11 zagrożeń, których nie znałeś

Funkcja Windows Update sprawdza regularnie dostępność nowych łat i aktualizacji, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo.

Oprogramowanie Microsoftu od dawna stanowi ulubiony cel ataków złośliwego oprogramowania, ale producent nie dał za wygraną, zmuszając agresorów do szukania innych słabych ogniw w łańcuchu bezpieczeństwa. Dlatego obecnie hakerzy coraz częściej wykorzystują luki nie w Windows, lecz w zwykłych programach instalowanych w tym systemie.

Instaluj wszystkie aktualizacje zabezpieczeń. Wprawdzie powinieneś mieć zainstalowaną zarówno zaporę sieciową, jak i antywirus, jednak jednym z najprostszych a zarazem najskuteczniejszych środków chroniących przed atakami jest nieustanne aktualizowanie swojego systemu operacyjnego i zainstalowanych w nim programów.

Cyberprzestępcy odkryli, że niemal w każdym komputerze jest sporo tych samych aplikacji innych producentów? (np. Adobe Reader czy Adobe Flash), które mają słabe strony.

W walce z zagrożeniami pomoże ci specjalne oprogramowanie, np. Secunia Personal Software Inspector. Zbada twój system, wykryje aplikacje, w których są odkryte dotychczas luki, i zainstaluje odpowiednie łaty.

Zapoznawaj się na bieżąco z wadami zabezpieczeń w aplikacjach, które masz w systemie, i instaluj stosowne aktualizacje jak najszybciej. Dobrym źródłem takich informacji jest witryna About.com Antivirus Software (). Oprócz tego możesz sprawdzać wieści dotyczące aktualnych zagrożeń w takich witrynach, jak McAfee Avert Labs Threat Library, Viruslist.pl Kasperskiego czy TrendWatch.

Ponieważ hakerzy nie zrezygnowali z produktów Microsoftu, użytkownicy Windows powinni koniecznie włączyć funkcję automatycznego pobierania i instalowania ważnych aktualizacji. Windows Update będzie nieustannie dbać o to, aby sam system, a także pozostałe oprogramowanie Microsoftu (np. Internet Explorer i aplikacje pakietu Office) były zawsze zaktualizowane, a tym samym bezpieczne.


TOP 200