11 zagrożeń, których nie znałeś

8. Fałszywe hot spoty Wi-Fi

Bezpłatne punkty dostępu do bezprzewodowego Internetu są niemal na każdym kroku. Niekiedy cyberprzestępcy zakładają otwartą sieć Wi-Fi, aby zwabić w pułapkę niczego niepodejrzewających amatorów Internetu. Tymczasem, gdy podłączysz się do bezprzewodowej sieci utworzonej w złych zamiarach, agresorzy mogą przechwytywać cały twój ruch sieciowy i bez ograniczeń zbierać wysyłane przez ciebie poufne informacje, np. loginy i hasła.

Weryfikuj nazwę sieci. Gdy chcesz korzystać z bezprzewodowego Internetu w kawiarence lub innym miejscu publicznym, ustal identyfikator SSID sieci w danym lokalu. SSID to po prostu nazwa sieci, która jest wysyłana w eter po to, by pobliskie komputery mogły tę sieć wykryć. W ten właśnie sposób SSID pojawia się w twoim systemie na liście dostępnych sieci.

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych
  • FBI ostrzega - masowy atak phishingowy w USA

Załóżmy, że identyfikator SSID w restauracji McDonald’s to mickeyds. Cyberprzestępcy mogą ustawić w pobliżu swój ruter bezprzewodowy i ustawić w nim podobny identyfikator SSID, np. mcdwifi lub mickeyds2. Twój komputer wyświetli obie nazwy na liście dostępnych sieci, a sieć oszustów może mieć nawet silniejszy sygnał i pojawić się wyżej na liście. Upewnij się więc, że podłączasz się do właściwej sieci.

W razie wątpliwości nie ufaj żadnej z ogólnodostępnych sieci. Większość z nich nie jest szyfrowana, a więc niezabezpieczona. Oznacza to, że ruch sieciowy między twoim komputerem i ruterem bezprzewodowym może być łatwo podsłuchany, a przesyłane informacje - odczytane przez innych użytkowników danej sieci. Jeżeli nie masz własnego bezpiecznego połączenia, takiego jak np. VPN (Virtual Private Network) ze swoją siecią służbową, unikaj publicznych punktów dostępowych Wi-Fi w celu logowania się do kont podwyższonego ryzyka (np. w e-banku).

9. Niski poziom zabezpieczeń Wi-Fi

11 zagrożeń, których nie znałeś

Szyfrowanie WEP jest lepsze niż żadne, ale dla skuteczniejszej ochrony swojej sieci bezprzewodowej wybierz WPA lub WPA2.

Jeżeli jesteś ostrożny, to zabezpieczyłeś już swoją sieć bezprzewodową hasłem, aby niepowołane osoby nie dostały się do niej ani nie korzystały z twojego łącza internetowego. Jednak samo zabezpieczenie na hasło może nie wystarczyć.

Użyj skuteczniejszego szyfrowania. Jest kilka metod szyfrowania sieci Wi-Fi, które znacząco się różnią. Najbardziej rozpowszechniło się szyfrowanie WEP (Wired Equivalent Privacy), bardzo łatwe do złamania. Są narzędzia, które umożliwiają nawet niedoświadczonym hakerom amatorom złamanie klucza WEP i wtargnięcie do twojej sieci w ciągu zaledwie minut. Jeśli więc rzeczywiście zależy ci na bezpieczeństwie swojej sieci Wi-Fi, zastosuj znacznie skuteczniejsze szyfrowanie WPA (Wi-Fi Protected Access) lub jego następcę WPA2.

Zaloguj się do konsoli konfiguracyjnej rutera i przejdź do ustawień zabezpieczeń sieci. Włącz szyfrowanie i wybierz standard WPA lub WPA2. Wpisz hasło, zapisz wprowadzone zmiany i zrestartuj ruter. Od tej pory twoja sieć będzie skutecznie chroniona.


TOP 200