11 zagrożeń, których nie znałeś

6. Trojany w wiadomościach tekstowych

Niektórzy agresorzy mogą przysyłać na twoją komórkę niepożądane wiadomości tekstowe, które wyglądają jak komunikaty od operatora sieci telefonicznej bądź od instytucji finansowej. Te trojany nakłaniają na przykład do odwiedzania złośliwej witryny bądź proszą o pozwolenie zainstalowania aktualizacji. Wówczas zostaną zmienione ustawienia komórki, a w wyniku tego atakujący będą mogli przechwycić nazwy użytkowników, hasła i inne poufne informacje.

Pobieraj aktualizacje i aktualności tylko z pewnego źródła. Gdy otrzymasz wiadomość tekstową, która zdaje się pochodzić z wiarygodnego źródła, lecz poleca zainstalować lub zaktualizować oprogramowanie lub wręcz samodzielnie zainicjuje instalowanie i poprosi o zgodę na kontynuowanie, natychmiast zamknij aplikację wyświetlającą ten komunikat. Następnie skontaktuj się z działem obsługi klienta u operatora twojej sieci komórkowej w celu zweryfikowania, czy oprogramowanie pochodzi od niego.

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych
  • Chrome lepiej zadba o prywatność użytkowników. Czy na pewno?

Do twojej skrzynki pocztowej może trafiać wiele niezapowiedzianej korespondencji od firm, z którymi utrzymujesz kontakty służbowe. Zapewne niektóre z tych wiadomości uznasz za spam. Jednak żadna poważana firma nie będzie ci przesyłała niezapowiedzianych odnośników internetowych ani aktualizacji pocztą elektroniczną. Analogicznie renomowane firmy nie przesyłają niezapowiedzianych wiadomości tekstowych na komórkę, prosząc cię o zainstalowanie aktualizacji bądź pobranie nowego oprogramowania.

Cyberprzestępcy żerują na zaufaniu, którym użytkownicy darzą swoich operatorów komórkowych i instytucje finansowe. Nie akceptuj bezmyślnie aktualizacji oprogramowania ani nie pobieraj aplikacji do swojej komórki tylko dlatego, że wiadomość tekstowa ma oficjalny charakter. W razie jakiejkolwiek wątpliwości skontaktuj się z operatorem sieci komórkowej lub ze swoim partnerem biznesowym.

7. Zgubiony notebook, niezabezpieczone dane

11 zagrożeń, których nie znałeś

Obawiasz się, że w razie zgubienia notebooka twoje poufne preferencje przeglądania Internetu trafią w niepowołane ręce? FireFound pozwoli ci zdecydować, które dane zostaną automatycznie usunięte z komputera w razie nieudanej próby logowania.

Urządzenia przenośne, takie jak laptopy czy komórki, są nadzwyczaj wygodne, jednak łatwo je zgubić i często padają łupem złodziei. A gdy twój notebook, netbook, telefon czy inny sprzęt trafi w niewłaściwe ręce, nieupoważnione osoby mogą uzyskać dostęp do zgromadzonych w nim poufnych informacji.

Szyfruj dane. Do zabezpieczenia swoich zasobów możesz użyć takich narzędzi, jak np. microsoftowy BitLocker. Niestety, jest on dostępny tylko w Viście i Windows 7 - na dodatek tylko w edycjach Ultimate i Enterprise (oprócz tego także w Windows Serverze 2008). Nie znajdziesz tej aplikacji w konsumenckich wersjach Visty ani Windows 7.

Na szczęście świat nie kończy się na BitLockerze. Do ochrony swoich danych przed wścibskimi możesz zastosować inny program szyfrujący, chociażby bezpłatny TrueCrypt.

Pamiętaj jednak, że szyfrowanie nie jest pozbawione pułapek. Największy problem to konieczność nieustannego przechowywania klucza. Jeśli zgubisz swój klucz deszyfrujący (odpukać!), bardzo szybko przekonasz się, jak skutecznie szyfrowanie strzeże twoich zasobów przed nieupoważnionym dostępem - możesz się z nimi pożegnać na zawsze.


TOP 200