11 zagrożeń, których nie znałeś

2. Kolekcjonowanie prywatnych danych w serwisach społecznościowych

Pewne informacje osobiste, którymi dzielisz się ze znajomymi, takie jak np. ukończone szkoły, miasto rodzinne czy data urodzenia są często takie same, jak podpowiedzi, które definiujesz w bankach online lub innych serwisach na wypadek zapomnienia hasła. Haker, któremu uda się zebrać takie informacje, może uzyskać dostęp do twoich poufnych kont w Internecie.

Sprawdź ustawienia prywatności w Facebooku. Po zalogowaniu się na koncie w Facebooku kliknij Settings na pasku menu i wybierz Privacy Settings.

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych
  • FBI ostrzega - masowy atak phishingowy w USA
11 zagrożeń, których nie znałeś

Możesz kontrolować wszystkie ustawienia prywatności w swoim profilu na Facebooku.

W ustawieniach prywatności możesz określić, komu wolno oglądać twoje personalia. Możesz np. ukryć dane osobiste przed wszystkimi z wyjątkiem osób z listy przyjaciół (zalecamy skorzystać z tej opcji), lub dać do nich wgląd także członkom swoich sieci, a nawet wszystkim internautom (ustawienie niezalecane). Ponadto możesz ustawiać poziom prywatności oddzielnie dla poszczególnych pól swojego profilu, np. daty urodzin, poglądów politycznych czy fotografii umieszczanych w Facebooku.

Nie akceptuj próśb od nieznajomych. Od czasu do czasu nieznane ci osoby proszą o to, abyś umieścił je na liście swoich znajomych. W trosce o swoje osobiste dane nie powinieneś tego robić pod żadnym pozorem.

Dziel się ostrożnie. Rozważ usunięcie poufnych informacji, takich jak data czy miejsce urodzenia i zamieszkania ze swojego profilu.

Oprócz tego zastanów się dwa razy, zanim weźmiesz udział w quizach czy listach łańcuszkowych Facebooka - choć dzielenie się z innymi informacjami o swojej ulubionej potrawie, pierwszym koncercie, na którym byłeś, czy o miejscu, w którym spotkałeś swoją żonę/męża wydaje się niewinną zabawą, to uzbrojony w takie informacje cyberprzestępca może zawłaszczyć twoją tożsamość.

3. Oszuści w serwisach społecznościowych

Jeśli masz znajomych w Facebooku, LinkedIn, Twitterze lub innych serwisach społecznościowych, nie spodziewasz się niczego złego, bo darzysz ich zaufaniem. Tymczasem, jeśli hakerowi uda się przechwycić profil twojego przyjaciela, może on bezlitośnie wykorzystać twoją wiarę w jego dobrą wolę.

Strzeż się wiadomości wysłanych przez rzekomych przyjaciół.

Agresorzy mogą przejąć kontrolę nad kontem jednego z twoich znajomych w serwisie społecznościowym, stosując phishing (wyłudzanie), złośliwe oprogramowanie i inne metody. Przywłaszczonego w ten sposób konta mogą używać do zarzucania cię niechcianą korespondencją, podkradania twoich osobistych informacji, a nawet naciągnąć cię na duże pieniądze.

Kiedy już oszuści zablokują twojemu znajomemu dostęp do jego własnego konta, mogą przysłać ci list np. z następującą prośbą: "Ratunku! Jestem w Londynie. Ktoś ukradł mi portfel. Czy mógłbyś przelać mi trochę gotówki na bilet powrotny?" Albo będą nakłaniać do klikania sfałszowanych odnośników, kierując cię na spreparowane przez siebie witryny, które zainfekują twój system lub pomogą im przechwycić twój profil.


TOP 200