11 www, które mogą zastąpić Twoje oprogramowanie desktopowe

Nie masz natywnej aplikacji? Nic nie szkodzi, teraz to już niepotrzebne. Kiedyś przeglądarki internetowe służyły tylko do gier we flashu, sprawdzania poczty, przesiadywania na czatach i torrentów. Te czasy już dawno minęły. Discord, Slack, 1password, Asana, inVideo, Spotify, Google Cloud i inne www eliminują konieczność posiadania dużego dysku

11 www, które mogą zastąpić Twoje oprogramowanie desktopowe

Thinstock

Dzięki zaawansowanemu rozwojowi technologii internetowych, takich jak HTML5, przeglądarki internetowe rozwinęły się do takiego poziomu, że można wykonywać prawie wszystkie zadania związane z pracą i życiem osobistym za pomocą wydajnej aplikacji internetowej. To w większości przypadków skutecznie eliminuje konieczność pobierania oprogramowania desktopowego, oszczędzając miejsce na dysku twardym i bólu głowy wskutek skomplikowanych procesów instalacji i konfiguracji. Wzrost popularności aplikacji internetowych dał również początek nowej klasie urządzeń skoncentrowanych na Internecie, takich jak Chromebooki.

Nie jest to ostateczna lista, ponieważ wiele zadań ma mnóstwo aplikacji internetowych, które mogą wykonać pracę całkiem dobrze, oto co naszym zdaniem jest jednymi z najlepszych, od edytorów wideo do odtwarzaczy muzyki do narzędzi do zarządzania projektami i tak, nawet gry.

Zobacz również:

InVideo

11 www, które mogą zastąpić Twoje oprogramowanie desktopowe

InVideo. MARSHALL GUNNELL/IDG

InVideo ma intuicyjny interfejs użytkownika, który pozwala na rozpoczęcie pracy bez konieczności uczenia się, a jednocześnie zapewnia wszystkie funkcje potrzebne entuzjastom do edycji wideo w wersji darmowej.

Największą wadą jest znak wodny, który jest umieszczany na filmach stworzonych w darmowej wersji, ale można go uniknąć za 15 USD miesięcznie. Płatna wersja to tysiące dodatkowych szablonów, zwiększa rozdzielczość renderowania wideo z 720p do 1080p, 10 GB pamięci masowej w chmurze, i mnóstwo innych funkcji.

Chociaż nie może całkowicie zastąpić funkcji w Adobe Premiere Pro, InVideo jest jednym z najlepszych (i najłatwiejszych) edytorów wideo online, jakie można znaleźć.

Photopea

11 www, które mogą zastąpić Twoje oprogramowanie desktopowe

Photopea. MARSHALL GUNNELL/IDG

Bądźmy szczerzy, trudno sobie wyobrazić aplikację internetową, która mogłaby konkurować z zestawem funkcji PhotoShopa - ale Photopea już się o to ociera. Poważnie, trudno odróżnić ją od PhotoShopa - nawet interfejs użytkownika jest niemal identyczny!

Kolejnym plusem są funkcje premium całkowicie za darmo. Istnieją tylko dwie różnice między darmowym a płatnym kontem: otóż płatne konto nie ma reklam i można cofnąć do 60 kroków zamiast 30.

Spotify Web Player

11 www, które mogą zastąpić Twoje oprogramowanie desktopowe

Spotify

Trudno znaleźć coś lepszego niż Spotify. Spotify ma obecnie ponad 70 milionów utworów do wyboru z ponad 2,6 mln tych utworów są podcasty - coś, czego Apple Music niestety nie zapewnia.

Jeżeli nie chcemy reklam, można opłacić plan Spotify Premium (19,99 zł miesięcznie), który jest całkowicie wolny od reklam, oferuje nieograniczone pomijanie utworów i zapewnia lepszą jakość dźwięku (128kbps vs 320kbps).

Jeśli chcemy porzucić iTunes i zacząć korzystać ze Spotify, nie trzeba nawet tracić utworzonych list odtwarzania - możesz je przenieść.

Google Workspace

11 www, które mogą zastąpić Twoje oprogramowanie desktopowe

Google Workspace. MARSHALL GUNNELL/IDG

Jeśli chodzi o produktywność i współpracę, Google Workspace (wcześniej nazywany G Suite) to crème de la creme. Oczywiście wiele narzędzi dołączonych do darmowego konta Gmail - Dokumenty Google, Kalendarz, Dysk i tak dalej - wystarczy do użytku osobistego, ale jeśli potrzebujemy większego zestawu funkcji, można szerzyć zestaw funkcji tych narzędzi, a jednocześnie dodać kilka innych do kolekcji (i nie masz nic przeciwko płaceniu 6 dolarów miesięcznie), to Google Workspace jest najlepszym rozwiązaniem.

Poczta e-mail, czat, wiadomości głosowe i wideo, kreator stron internetowych, kreator ankiet, pamięć masowa w chmurze (od 30 GB), a także dokumentacja, arkusz kalkulacyjny, prezentacja i inne narzędzia do optymalizacji pracy - z Google Workspace dostaniesz naprawdę wiele.

Asana

11 www, które mogą zastąpić Twoje oprogramowanie desktopowe

ASANA. MARSHALL GUNNELL/IDG

Wśród narzędzi do zarządzania projektami prym wiodą Asana i Trello. Trello jest świetne, jeśli wystarczy nam prosta tablica kanban z metodą „przeciągnij i upuść”, nie wymaga nauki, za to Asana oferuje znacznie więcej za darmo, dlatego to ją rekomendujemy.

Oprócz widoku tablicy kanban, darmowa Asana pozwala również użytkownikom na korzystanie z kalendarza i widoku listy.

1Password

11 www, które mogą zastąpić Twoje oprogramowanie desktopowe

1password. MARSHALL GUNNELL/IDG

Bezpieczeństwo cybernetyczne powinno być priorytetem. Jeśli używamy tego samego, słabego hasła do wszystkich swoich kont, hakerzy nie będą się musieli wysilić. Ale jak zapamiętać wszystkie skomplikowane, silne hasła? W tym miejscu z pomocą przychodzą menadżery haseł, takie jak 1Password.

Jak sama nazwa wskazuje, z 1password musimy pamiętać tylko jedno hasło - nasze hasło główne. Niech będzie to coś łatwego do zapamiętania (ale bezpiecznego!), ponieważ tylko my sami będziemy mieć do niego dostęp. Dla innych kont możesz generować i przechowywać niezwykle bezpieczne hasła za pomocą 1password. Możesz tam nawet przechowywać inne poufne dane, takie jak informacje o karcie kredytowej czy adres zamieszkania.

Mint

11 www, które mogą zastąpić Twoje oprogramowanie desktopowe

Mint. MARSHALL GUNNELL/IDG

Mint, który został przejęty przez Intuit w 2009 roku, jest jedną z najlepszych usług finansów osobistych obecnie dostępnych. Z Mint możnaśledzić swoje dochody i wydatki, tworzyć plany budżetowe, ustawiać powiadomienia o niskim stanie konta i wiele więcej - wszystko z poziomu Internetu. To koniec z arkuszami kalkulacynymi.

Można tu nie tylko śledzić swoje konta bankowe, ale także synchronizować swoje konta inwestycyjne a nawet śledzić aktywa Bitcoin.

Pełnowartościowe gry na PC i Xbox

11 www, które mogą zastąpić Twoje oprogramowanie desktopowe

Gra PC. MARSHALL GUNNELL/IDG

GeForce Now firmy Nvidia i Xbox Game Pass Ultimate firmy Microsoft umożliwiają granie w gry na PC i Xbox w przeglądarce. Wypróbowaliśmy zarówno GFN, jak i Xbox Cloud Gaming i oba rozwiązania okazały się szokująco dobre - tak długo, jak nie gramy w strzelanki na twitchu. Oferta firmy Nvidia będzie bardziej odpowiadać graczom na PC z obszernymi bibliotekami gier, ponieważ łączy się z istniejącymi kontami w takich serwisach jak Steam i Epic.

GeForce Now oferuje nieograniczoną warstwę darmową, a plan za 10 USD miesięcznie dodaje rozszerzone sesje grania, priorytetowy dostęp do kolejki i możliwości ray tracingu w czasie rzeczywistym. Tymczasem za Xbox Game Pass Ultimate trzeba zapłacić 15 dolarów miesięcznie, ale cena ta obejmuje dostęp do ponad 100 gier na PC i Xbox, a także abonament Xbox Live Gold.

Discord

11 www, które mogą zastąpić Twoje oprogramowanie desktopowe

Discord. MARSHALL GUNNELL/IDG

Jeśli gramy w gry w przeglądarce, potrzebujesz narzędzia do rozmów z innymi graczami. Szczerze? Discord wygrywa tu ze Skype dzięki możliwości tworzenia serwerów tematycznych i dedykowanych kanałów, funkcji ułatwień dostępu, takich jak Text-To Speech, oraz środowisku nastawione na interakcję w czasie rzeczywistym.

Discord to idealne miejsce na spotkania społeczności: gra w Apex Legends i rozmowa z kumplami w serwerowni, oglądanie Netflixa z grupą przyjaciół i wiele innych.

Slack

11 www, które mogą zastąpić Twoje oprogramowanie desktopowe

Slack. MARSHALL GUNNELL/IDG

Slack ma wiele udogodnień, które można znaleźć na Discord (lub przynajmniej kilka podobnych funkcji), ale Slack jest skierowany bardziej do firm, podczas gdy Discord skupia się głównie na graczach. W przestrzeni roboczej Slacka można przypisać administratorów systemu, którzy mogą ustalać i egzekwować własne zasady i regulaminy, natomiast serwerami Discorda zarządzają społeczności i choć mogą one tworzyć własne wytyczne dla serwera, muszą przestrzegać zasad Discorda.

Mówiąc prościej, firmy mają większą kontrolę nad swoją przestrzenią roboczą dzięki Slackowi.

Przechowywanie danych w chmurze (Cloud storage)

Przechowywanie danych jest ważne i jeśli dane nie mają kopii zapasowej w co najmniej trzech lokalizacjach, to w ogóle nie istnieją. Dlatego właśnie każdy potrzebuje pamięci masowej w chmurze - niezbędnym zasobie do przechowywania danych.

Trzej główni dostawcy pamięci masowej w chmurze: Dropbox, Google Drive i Microsoft OneDrive, mają poziom darmowy. Bezpłatna warstwa Dropbox to 2 GB, OneDrive - 5 GB, a Google Drive - 15 GB.

Aplikacje www będą się nadal rozwijać

Aplikacje internetowe mogą już teraz wykonywać większość (jeśli nie wszystkie) czynności, do których kiedyś potrzebowaliśmy oprogramowania na PC.

Jest tylko jedna sytuacja, kiedy nie dadzą rady – brak internetu i/lub prądu.

Oprac. i tłum. Anna Ładan

Źródło: PC World USA

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200