Tera(z) Forum

Gdyby oceniać kondycję branży IT po atmosferze i wypowiedziach ponad 200 uczestników warszawskiego TeraForum Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, imprezy nawiązującej do corocznych spotkań Izby, trzeba by przyznać, że sektor ma się znakomicie.

Stały kilkunastoprocentowy wzrost rynku i szanse na więcej, bo jak podkreśla Michał Danielewski dyrektor generalny Computerland nasze wydatki na IT stanowią zaledwie 0,5% PKB, podczas gdy średnia dla UE to 2,2%. Dynamicznie rosnące potrzeby sektora małych i średnich przedsiębiorstw, który w informatyce wciąż upatrują źródeł przewagi konkurencyjnej.

Rozwój rynku konsumenckiego, który, jak spostrzegł Ireneusz Dąbrowski, dyrektor Tech Data Polska, jest coraz częściej dostrzegany przez potęgi high-tech, gotowe nawet do projektowania produktów dedykowanych dla polskich odbiorców. Rozwój Internetu i sektora zajmującego się produkcją treści dla serwisów, który to zwiększa nasze apetyty na nowoczesne technologie przyczyniając się jeszcze dodatkowo do rozwoju rynku.

Kariery rodzimych firm (Asseco) i menedżerów w strukturach korporacyjnych (Jacek Murawski, Paweł Piwowar, czy Tomasz Bochenek). Jakby tego było mało świetne kadry, które są doceniane zarówno przez międzynarodowe korporacje, które jak IBM wysyłają swoich specjalistów do laboratoriów w USA, jak lokalny przemysł IT.

Czy wobec tego na niebie nad polską branżą nie ma ani jednej chmurki? Właściciele i menedżerowie polskich firm IT muszą przygotować się na wejście dużych integratorów czy to z Europy (Logica, TietoEnator), czy to z Indii, których kusi dynamika naszej branży wciąż wyższa niż na rynkach zachodnioeuropejskich. Czeka nas dalsza konsolidacja rynku i oby odbywała się ona w okresie jego wzrostu bo wtedy jest stosunkowo najmniej bolesna.

Wreszcie faktem staje się odpływ wykwalifikowanych specjalistów za granicę. Niewielki, Michał Górski, wiceprezes ABG Spin na podstawie doświadczeń z własnej firmy ocenia go na 1-2%, ale niewątpliwy. Dobry nastrój i zapewnienia padające ze sceny kontrastowały jednak z rozmowami w kuluarach, gdzie komentowano przede wszystkim przedłużającą się stagnację i niepewność na rynku zamówień publicznych.

Przy okazji TeraForum wręczono także Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Laureatami zostali: prof. dr hab. Stanisław Piątek z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich oraz Andrzej Pilich Dyrektor Biura PIIT. Kolejny człowiek związany z Uniwersytetem Warszawskim prof. dr hab. Jan Madey, został uhonorowany nagrodą Infostar 2006 za wkład w propagowanie informatyki. Pozostałymi laureatami Infostarów zostali Adam Góral (Asseco) oraz Leszek Bogdanowicz (dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP).

(Computerworld był patronem medialnym konferencji)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200