100VG-AnyLAN - Teoria, Technologia, Praktyka

Zaspokoić potrzeby użytkowników

Wzrastające potrzeby użytkowników sieci lokalnych wynikają z zadań, które stoją przed nimi oraz z możliwości oferowanych przez nowoczesne komputery osobiste. Moc obliczeniowa tych komputerów jest już teraz bardzo duża, a producenci mikroprocesorów stale prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych, doskonalszych i wydajniejszych konstrukcji. Wielokrotnie wzrosły także rozmiary plików generowanych przez wyrafinowane aplikacje. Jednak szybkość przesyłania danych w sieci jest stale ograniczona do 10 lub 16 Mbps.

Potrzeba wydajniejszej zespołowej pracy ludzi, wymusza stosowanie aplikacji sieciowych o coraz większym stopniu złożoności. Takie aplikacje przesyłają o wiele więcej danych niż te, które były stosowane podczas tworzenia dotychczasowych standardów sieci lokalnych. Na rysunku pokazano typowe potrzeby w zakresie przesyłania danych w niektórych nowoczesnych zastosowaniach.

Jak widać wielkość plików przesyłanych w sieci wzrasta do dziesiątków, a nawet setek megabajtów. W zastosowaniach multimedialnych wymagana jest jednocześnie dostępność medium w zdeterminowanym czasie oraz mały czas opóźnienia w dostarczeniu pakietu. Jednocześnie użytkownicy pragną zachować już poczynione inwestycje w okablowanie oraz uzyskać łatwość migracji do szybkiej sieci lokalnej przy minimalnych nakładach pracy i środków finansowych.

Trzeba także brać pod uwagę prognozy na przyszłość. Gwałtowny rozwój technik multimedialnych, telewizji interaktywnej czy dostępu do wielkich zbiorów dokumentów tekstowych i graficznych wywołuje zapotrzebowanie na wzrost szybkości przepływu danych w sieciach lokalnych oraz rozległych.

Pierwszą oznaką zatykania się sieci lokalnej jest znaczące zwolnienie tempa przesyłania plików. Widać, że gdy część użytkowników intensywnie pracuje z bazami danych, aplikacjami CAD czy składem tekstów z grafiką, pozostali odczuwają znaczne pogorszenie szybkości usług sieciowych. Problemy te próbuje się rozwiązać przez segmentację sieci, stosowanie routerów i przełączników segmentowych, lecz są to rozwiązania drogie i nie zawsze dają zadowalające efekty. Źródło problemów tkwi w samej idei. O ile Token Ring przy dużych obciążeniach przewyższa Ethernet, to jednak wymagana zmiana technologii, okablowania i wszystkich elementów sieciowych nie uzasadnia przejścia na tę prawie równorzędną technologię sieciową. Trzeba pamiętać też o przyszłych potrzebach. Wkraczające szerokim frontem multimedia, nowoczesne aplikacje projektowe, zaawansowane aplikacje z zakresu CAD i DTP będą wymagać coraz większych przepustowości sieci. Poza tym, newralgicznym parametrem może okazać się maksymalny gwarantowany czas dostarczenia pakietu do adresata.


TOP 200