100G w szkielecie sieci, centrum danych i chmurze

Wydajność systemów 100G można poprawiać poprzez dodanie odbiornika koherentnego po stronie odbiorczej, a samo kodowanie nazywa się wtedy PM-QPSK (Polarization Mode QPSK) z odbiorem koherentnym. Koherentna detekcja sygnałów optymalizuje cyfrowo sygnał po stronie odbiorczej, dając lepszy stosunek sygnału do szumów. Ponieważ taki odbiór (koherentny) charakteryzuje się lepszą czułością niż w detekcji bezpośredniej, z reguły eliminuje to potrzebę kompensacji dyspersji włókna, ale wymaga instalowania scalonych układów ASIC do cyfrowego przetwarzania sygnałów po stronie odbiorczej.

Polecamy: OpenFlow i SDN: za i przeciw

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • TikTok z centrami danych w Europie

Zmienność i różnorodność stosowanych technologii wytwarzania powoduje jednak, że wdrażane obecnie interfejsy optyczne 100G pierwszej generacji mają indywidualne cechy charakterystyczne (schemat kodowania, koherencja, typ włókna, pasmo, zasięg, moduł przetwarzania) - mimo ogólnej zgodności ze standardem IEEE 802.3ba (40/100G). Obecnie obserwuje się wzrost zainteresowania systemami 100G opartymi na modulacji PM-QPSK z cyfrowym przetwarzaniem sygnałów w odbiorniku koherentnym, które to systemy preferują firmy zajmujące się transportem optycznym. Mają one obecnie najlepsze parametry wydajności widmowej i nie potrzebują instalacji układów kompensacji dyspersji, gdyż niemal każde nowe włókno spełnia te wymagania. Po wdrożeniu do seryjnej produkcji układów ASIC, będzie to optymalny sposób redukcji kosztów sieci szkieletowych o przepływności 100 Gb/s.

Korzyści z wdrażania systemów 100G

Do zwiększania przepustowości sieci szkieletowych LAN/MAN do 100 Gb/s nie trzeba już nikogo przekonywać. Rozwijające się w wykładniczym tempie internetowe usługi już wymagają skoku technologicznego w stronę terabitowych szybkości osiąganych za pomocą światła. Tegoroczne wdrożenia pilotażowych systemów 100G stanowią dopiero pierwszy krok w tym kierunku. Na terabitowe łącza czekają m.in. operatorzy centrów danych oraz instytucje naukowe o wysokim zapotrzebowaniu na moc obliczeniową i przepustowość. Środowiska te są idealnym miejscem do sprawdzenia jakości tej nowej technologii i ekonomicznego rozpoznania metod adaptacji istniejących rozwiązań do rosnącego zapotrzebowania na przepustowość.

Marek Pawelec,

kierownik produktu Dział Transmisji Optycznej, Alcatel-Lucent

Od 2010 r. Alcatel - Lucent oferuje rozwiązania 100Gb/s Coherent z modulacją PDM-QPSK (Polarization Division Multiplexed - Quadrature Phase Shift Keyed). Ta zaawansowana technologia użyta w kartach optycznych 100G umożliwia ich stosowanie nawet w tych sieciach DWDM, które 10 lat temu projektowano dla kanałów optycznych o maksymalnych przepływnościach 2,5 Gb/s lub 10 Gb/s. Oznacza to, że operatorzy nie musza budować dedykowanych sieci światłowodowych do uruchomienia transmisji 100 Gb/s. Transpondery optyczne 100Gb/s Coherent mają 30 razy większą tolerancję na dyspersję chromatyczną i 2 razy większą tolerancję na dyspersję polaryzacyjną, niż powszechnie stosowane karty 10G. Zasięgi kanałów optycznych 100G mogą już przekraczać 1000 km bez stosowania pełnej regeneracji 3R, a ich zgodność z istniejącymi sieciami DWDM zapewnia poprawną pracę kanałów optycznych o różnych szybkościach (2,5G; 10G; 40G i 100G). Przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na pasmo, gwarantuje to rozwój transmisji optycznej w kierunku 100 Gb/s, czego dowodem jest rosnąca ilość zrealizowanych projektów na świecie. W tym roku pierwsze kanały 100G zostaną uruchomione także w Polsce. Przekraczanie barier przepływności jest procesem ciągłym, a technologia 400G stanowi kolejny etap, nad którym laboratoria pracują już dziś.


TOP 200