100G w szkielecie sieci, centrum danych i chmurze

100G na lata

Obok wykładniczo rosnącego zapotrzebowania na szerokopasmową transmisję dominuje trend wdrażania rozwiązań chmurowych (cloud), które w swej istocie polegają na wirtualnych traktach między serwerami, tworzonymi przez łącza fizyczne. Niedostatek szerokości pasma w szkielecie już powoduje trudności i potrzebę rozszerzania przepływności do 100 Gb/s (100G), a ta sytuacja nasila się z każdym rokiem użytkowania sieci stacjonarnej. Staje się też powodem systematycznego dostosowywania przepustowości środowiska do zmiennych wymagań klientów na obrzeżach sieci.

100G w szkielecie sieci, centrum danych i chmurze
100G w szkielecie sieci, centrum danych i chmurze

Współdziałanie ethernetowych kanałów o różnych szybkościach

Na rynku telekomunikacyjnym przeważa tendencja do korzystania z usług w dobrze sprawdzonej technologii ethernetowej, która podąża w stronę aplikacji 100GbE. W tej dekadzie pojawiły się pierwsze sieci ethernetowe o przepustowości 40 Gb/s, instalowane na ograniczonym obszarze - do czasu udostępnienia rozwiązań 100G w ofertach komercyjnych. Po zatwierdzeniu w połowie 2010 r. standardu IEEE 802.3ba (40/100G), dla operatorów nadszedł czas wdrażania technologii 100G, zapewniającej dziesięciokrotnie większą wydajność od swej poprzedniczki.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • TikTok z centrami danych w Europie

Polecamy: Kabel vs WLAN na brzegu firmowej sieci

W nadchodzącej erze telekomunikacji terabitowej będzie już dominował szkielet światłowodowy 100G, co nie wyklucza stosowania także hybrydowych rozwiązań miedziano-optycznych oraz radiowo-optycznych o dużej przepustowości. Realną alternatywą szybkiego dostępu do informacji przez sieci globalne stał się internet mobilny 4G w postaci technologii LTE (Long Term Evolution), zapewniającej szybkość łącza do 150 Mb/s. Częste korzystanie z bezprzewodowej wideokomunikacji przez klientów znajdujących się w ruchu stanowi obecnie ogromne wyzwanie dla operatorów stacjonarnych sieci LAN/MAN/WAN, których infrastruktura obsługuje ruch internetowy z wideoserwerów i rozproszonych baz danych.

Polecamy: Przyszłość sieci jest płaska

Według Andrew Schmitta, analityka przekazu optycznego w Infonetics Research, popyt na obsługę transmisji w technologiach 40/100 Gb/s będzie rósł nieustannie: " W ciągu najbliższych 5 lat spójna technologia wielofalowej transmisji WDM stanie się dominującym sposobem rozszerzania pasma w szkielecie, wdrażanym przez dużych operatorów i producentów OEM. Istotną rolę będą tu odgrywać koszty eksploatacyjne sieci (koszt/bit/km) z wykorzystaniem rozwiązań ROADM, które już mają przewagę nad tradycyjnymi technikami transportu optycznego".

Niemal wszyscy operatorzy planują migrację do systemów 100G tak szybko, jak tylko będzie to możliwe, licząc na znaczące odciążenie istniejących rozwiązań szkieletowych 10/40G. Według prognoz analityków firmy Infinera, transformacja ta stanie się możliwa od 2012 r., kiedy na rynku pojawią się fotoniczne układy scalone z optycznym przełączaniem 500 Gb/s, których masowa produkcja ma nastąpić na początku przyszłego roku. Wówczas pierwsze tego typu produkty optyczne znajdą się na końcowym etapie badań laboratoryjnych.


TOP 200